Minél előbb elsajátítja gyermeked az illemszabályokat, annál könnyebb dolga lesz a későbbiekben, mikor óvodába, iskolába megy. Az etikett bemutatásában azonban nemcsak számos mese, de például a szerepjátékok is nagy segítségedre lesznek. Olvass tovább!
Minél előbb elsajátítja gyermeked az illemszabályokat, annál könnyebb dolga lesz a későbbiekben, mikor óvodába, iskolába megy. Az etikett bemutatásában azonban nemcsak számos mese, de például a szerepjátékok is nagy segítségedre lesznek. Olvass tovább! Való igaz, hogy csak egy bizonyos kor felett tudja gyermeked megérteni és alkalmazni az illemszabályokat, és csak 7 éves kor körül válnak a te nevelési elveid valódi belső motivációvá nála, de az etikett alapjaiba már akkor bevezetheted őt, amikor már tud valamennyire beszélni, hiszen fontos, hogy az alapértékeket már első pillanattól fogva megmutasd neki.Az etikett alapja: köszönés
Az elsődleges lépés az, hogy elérd, gyermeked köszönjön, amikor szükség van rá. Ugyan a szülői példamutatás nagyon fontos, egy jól megválasztott szerepjáték is nagy segítség lesz neked ebben. A móka közben ugyanis nem érzékeli gyermeked, hogy nem egy valós szituációba került, így komolyan veszi annyira, hogy teljességgel utánozza le a viselkedésmintákat, amiket megmutatsz neki. Játszd el vele, hogy beléptek egy boltba, orvosi rendelőbe vagy áruházba, ahol hangosan üdvözlitek az ott dolgozókat. Ezt többször is megismételhetitek, így rögzülni fog gyermekednek, hogy mi a teendő, amikor ilyen helyzetbe kerül majd a való életben.A varázsszavak: köszönöm, kérem, elnézést
Az egészen pici gyerkőcök is képesek megköszönni az ételt, az ajándékot és a dícséretet, ehhez azonban a kulcseszköz az, hogy a családban mindenki más is kifejezze köszönetét egymásnak, hiszen semmi sem pótolja a szülői példamutatást. Amennyiben azt látja a csöppség, hogy a család minden tagja következetesen hangot ad a hálájának, meglátod, pillanatok alatt elsajátítja ő is a helyes viselkedésmódot. Amennyiben gyermeked szeretne valamit, tanítsd meg neki, hogy a megfelelő szó használatával fejezze ki magát. Várd meg, míg kimondja azt a szót, hogy kérem, majd akkor add oda neki a kért játékot, tárgyat stb., ha ez megtörtént. A bocsánatkérés szintén nagyon fontos. Mutasd meg gyermekednek, hogy ha megbánt valakit, vagy valami rosszat cselekszik, kérjen elnézést. Ehhez azonban fontos, hogy megtanítsd neki, hogy miért van erre szükség, a jó és a rossz közti különbségtételt, illetve azt, hogy a tetteknek következményei vannak.Az asztalnál is illedelmesen
Fontos, hogy türelmesen állj gyermekedhez, és nézd el neki, ha nem sikerül minden elsőre, netán nem tud úgy koncentrálni, ahogy szeretnéd. Meglátod, pikk-pakk bele fog jönni az általad elvártakba, ha mindig nyugodtan, következetesen és kedvesen közelíted meg őt. Tipp: Egy konyhás szerepjáték tökéletes az asztal körül töltött szituáció bemutatására. Játszd el gyermekeddel, hogy megvendegél téged, eközben pedig könnyedén megtaníthatod neki, hogyan kell közben viselkednie, hogyan terítse meg asztalt, és mit kell majd tennie, ha vendég érkezik hozzá.- Az első és legfontosabb az, hogy minden étkezés előtt és után mossa meg a kezeit gyerkőcöd.
- Fontos lecke, hogy az étel nem játék, így ne engedd csemetédnek, hogy játsszon vele.
- Étkezés közben ne hangoskodjon, olvasson vagy hadonásszon gyermeked, értesd meg vele, hogy az asztalnál nyugton kell maradnia.
- Tanítsd meg gyermekednek, hogy akkor lásson neki az ételhez, amikor már mindenki az asztalnál ül, és hasonlóan tesz. Mondd el neki azt is, hogy nem állhat fel az asztaltól, amíg valaki még étkezik.
- Azt is tisztázd vele, hogy ne könyököljön az asztalon, hanem tartsa kezeit teste mellett.
- Miután végzett, és úgy érzi, koszos maradt az arca, mutasd meg neki, hogy hogyan használja a szalvétát.
- Tanítsd meg neki azt is, hogy hogyan használja a kanalat, kést és villát megfelelően, illetve, hogy ezeknek hol van a helye a tányér mellett, ha a megterítésre kerül sor.
- Mondd el neki azt is, hogy az ételt csukott szájjal kell megrágni.