Extrovertált és introvertált gyerekek: hogyan támogasd őket?

A személyiségfejlődésben nagyon meghatározó a gyerekkor. Már ilyenkor kirajzolódik, hogy extrovertált vagy introvertált-e a gyerek. Mire figyelj szülőként?

Ahogy a felnőtteknél, úgy a gyerekeknél is többféle személyiségtípus létezik. Vannak introvertált és extrovertált gyerekek, ugyanúgy, ahogy ez a felnőtteknél is megfigyelhető. Persze mindkét típus egyformán normális, azonban a szükségleteik nagyon különbözőek. Az, hogy valaki introvertált vagy extrovertált, már gyerekkorban kiderül, ezért érdemes ismerni a főbb jellemzőket.

De mégis mit jelent az introvertált és mit jelent az extrovertált személyiség? Hogyan kell kielégíteni egy introvertált és hogyan egy extrovertált gyerek szükségleteit? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre keressük a választ!

Mit jelent az introvertált?

Az introvertált a tipikusan befelé forduló személyiségtípus, aki a társaságban inkább hallgat, és csak akkor oldódik fel, ha kettesben találkoztok. Az introvertált személyiség már gyermekkorban megmutatkozik, amit könnyen felismerhetünk, ha tudjuk, hogy milyen személyiségjegyekre kell odafigyelni.

Milyen az introvertált gyerek?

  • Kerüli a csoportos tevékenységeket, inkább 1-1 gyerek társaságát keresi, és főleg a „kétszereplős helyzetekben” érzi jól magát.
  • Élénk a fantáziája, kreatív, és mivel sok időt tölt a belső kis világában, nagyobb valószínűséggel alakul ki nála művészi érdeklődés.
  • Megterhelő számára a nagy létszámú ovis csoport, mert zavarja a zaj, a nagy nyüzsgés.
  • Hajlamos belefeledkezni egy-egy játékba és ha egyszer elmélyül valamiben, nehéz kizökkenteni a tevékenységből. Ez a tulajdonsága felnőtt korában hasznára válhat a munkája során.
  • Nem szeret szerepelni. Ha nem akar részt venni az ovis ünnepség műsorában, az nem jellemhiba, csupán az introverzió jele!
  • Jó megfigyelő, mindent alaposan megvizsgál. Ez akár túlzott óvatosságnak is tűnhet, pedig ebből még előnye is származhat!

Mit tegyél, ha azt tapasztalod, hogy gyermeked introvertált, zárkózott?

Egy introvertált gyerek nevelése nem mindig könnyű, hiszen a gyermekek életük során számos olyan helyzetbe kerülnek, ami nem feltétlenül passzol össze az introvertált személyiségtípus jellemvonásaival.

A zárkózott gyerekeknél az óvoda- és az iskolakezdés okozhat nehézségeket. Azonban ha tudjuk, mit kell tennünk, nem lesz gond! Mivel a tömeg sokkoló lehet a számára, fontos, hogy ne erőltessük a társaságot!

Mit tegyél és mit ne tegyél egy introvertált gyerek nevelése során?

  • Lassan és fokozatosan vidd bele introvertált gyermekedet új helyzetekbe!
  • Ne kérd számon, hogy miért ilyen szégyenlős/zárkózott!
  • Tanítsd meg neki, hogyan állhat ki magáért!
  • Engedd, hogy szünetet tartson, félrevonuljon, amennyiben szüksége van rá!
  • Éreztesd vele a szereteted, és tudasd vele, hogy rád bármikor számíthat, kérhet tőled segítséget!
  • Ne ijedj meg attól, ha csak 1-2 barátja van!
  • Ne akard megváltoztatni!
Egy példa: Hagyd őt egyedül homokozni a játszótéren, ahelyett, hogy a másokkal közös játékot forszíroznád. Ha van ideje elmélyülni a saját tevékenységében, az megnyugtatja, és ilyen állapotban hamarabb kerül kapcsolatba a mellette homokozó másik gyermekkel. Az introvertált gyerek szívesen belefeledkezik az elfoglaltságába, ezért szereti a kreatív dolgokat (rajzolás, gyurmázás stb.) valamint az önállóságot igénylő játékokat (LEGO, építőkocka, puzzle stb.).

mit jelent az introverált


Mit jelent az extrovertált?

Az emberek többsége szeret társaságban lenni, mert feltölti őket a nyüzsgés, a pörgő események. Ők általában szívesen szerepelnek mások előtt és imádnak a társaság középpontjában lenni. Jellemzően sok barátjuk van és könnyen alakítanak ki új kapcsolatokat. Ezt nevezik extrovertált személyiségnek.

Milyen az extrovertált gyerek?

  • Szeret a középpontban lenni, szerepelni. Ez a személyiségtípus gyerekként ott van minden iskolai előadáson és a színjátszókörben remekel.
  • Sokat beszél. Néha túlságosan is, miközben nehezen figyel oda másokra, gyakran félrenéz amikor hozzá beszélnek.
  • Feltöltődik a csoportos tevékenységektől, ahelyett, hogy elfáradna.
  • Szeret barátkozni. Nagyon hamar óriási szociális hálót alakít ki és általában mindenkit a barátjának tekint.
  • Nem szeret egyedül lenni. Az extrovertált gyerek hajlamos szorongani egyedül, ezért ezt nem is kell erőltetni!
  • Nehezen köti le egyetlen tevékenység huzamosabb időre a figyelmét. Általában gyorsan vált a játékok között. Ez a készség azonban a megfelelő játékok és eszközök segítségével fejleszthető.

Hogyan támogathatod nyitott, extrovertált gyermekedet?

Egy extrovertált gyerek könnyebben boldogul a társasági helyzetekben, ezért számára sokszor már az is elég, ha társaságban lehet, de azért érdemes tudni, hogy hogyan neveljünk egy ilyen, nyitott személyiség típusú gyereket.

Mit tegyél és mit ne tegyél egy extrovertált gyerek nevelése során?

  • Szívesen szerepjátékozik, szeret barátkozni. Nem szívesen van egyedül és a figyelme is rövidebb időre köthető le, ezért ezeket ne erőltesd nála! Miután szeret szerepelni és jellemzően sokat is beszél, minden olyan közös játék a kedvére lehet mint az Activity, társasjátékok, szerepjátékok.
  • Bátorítsd, hogy fejezze ki érzelmeit, még ha harsányan teszi is azt!
  • Testbeszéddel is mutasd ki, mennyire szereted őt!
  • Dicsérd meg mások előtt extrovertált gyermekedet, hiszen ezzel szárnyakat adhatsz neki!
  • Vidd el társaságba, ahol más gyerekekkel mókázhat, de tanítsd meg neki azt is, hogy egyedül is lehet játszani!
  • Engedd, hogy felfedezze a világot, tartsd tiszteletben a függetlenségét!
  • Ne akard megváltoztatni!
 

Képek forrása: Canva

Ezek is érdekelhetnek

Önállóságra nevelés biztonságosan – Játék ötletek

Önállóságra nevelés biztonságosan – Játék ötletek

Miért jó, ha az önállóságra nevelés minél korábban kezdődik? Mik az önállóságra nevelés lépcsőfokai? A cikkben ezeknek járunk utána, és játék ötleteket is adunk.

Tovább olvasokTovább
Családi program ötletek – Így legyen 2025 a családotok éve!

Családi program ötletek – Így legyen 2025 a családotok éve!

Legyen ez az év a családotok éve! A következő családi program ötletek és vicces szabadtéri játékok segítségével elérhetitek, hogy 2025 csak rólatok szóljon!

Tovább olvasokTovább
Önbizalomhiány gyerekeknél – Így segíthetünk a fejlődésben

Önbizalomhiány gyerekeknél – Így segíthetünk a fejlődésben

Mitől alakul ki az önbizalomhiány gyerekeknél, és mit tehetsz ellene? Mit érhetsz el önbizalom növelő sportok segítségével? Válaszok a cikkben.

Tovább olvasokTovább
A plüss játékok fejlesztő hatásai

A plüss játékok fejlesztő hatásai

Generációk nőttek fel puha plüss játékok társaságában. Tudtad, hogy a plüssök a gyermek érzelmi fejlődése szempontjából is hasznosak? Olvasd el tippjeinket!

Tovább olvasokTovább
A hónap játéka

Iratkozz fel és nyerj!

Feliratkozóink közül minden hónapban ajándékot sorsolunk ki.

Feliratkozás