Nem egyszerű lekötni a kicsik figyelmét. Különösen igaz ez a mai világban, ahol rengeteg impulzus éri őket. A figyelem fejlesztő játékokkal javíthatunk ezen!
A koncentráció fejlesztése már egészen kicsi gyerekkorban is rendkívül fontos feladata a szülőknek. A mai gyerekek szüleire ez hatványozottan igaz, ugyanis az okoseszközök használata és a háttérzajként duruzsoló TV csak tovább nehezítik a gyerekek helyzetét. Mivel a figyelemre való képesség rövid- és hosszú távon is hasznos, fejlesztésére érdemes tudatosan nagy hangsúlyt fektetni. Azonban fontos, hogy egy-egy fejlesztő gyakorlat ne legyen kényszer a gyermek számára, hiszen „a sikerhez vezető út jó kedvvel van kikövezve”, ha a kicsi számára élvezetes a gyakorlás, könnyebben megy végbe a fejlődés is. Az auditív (Hallási-) és vizuális figyelem fejlesztése más-más figyelem fejlesztő játékok segítségével lesz sikeres. Cikkünkben összeszedtünk mindent, amit ezekről tudnod kell – Figyelem fejlesztése otthon.Figyelem tanulás – Miért fontos?
Nem figyel a gyerek, tehát rossz? Rengeteg tévhit él köztünk a figyelemmel – vagy éppen annak hiányával, zavarával – kapcsolatban. Pedig a figyelmünkre is rengeteg külső- és belső tényező van hatással, ráadásul a figyelemnek is különböző típusai léteznek. Nézzük, melyek ezek!- Automatikus
- Spontán (akaratlan)
- Szándékos (akaratlagos)
- Kitartó figyelem (éberség)
Vizuális figyelem fejlesztése játékosan
A figyelem nem csupán típusok, hanem területek szerint is megkülönböztethető: van auditív és vizuális figyelem, és egyáltalán nem valószínű, hogy mind a kettő területen ugyanolyan erősek vagyunk. Egyes gyerekeknél a vizuális figyelem dominál, ők tipikusan azok, akiknek a dolgok megértéséhez és megtanulásához nem elég, ha valami elhangzik órán, látniuk is kell azt.
A vizuális figyelem fejlesztése jobbnál jobb figyelem fejlesztő játékok segítségével hatékony és szórakoztató lesz!
- A memóriakártya a memória fejlesztése során is fontos szereplő, de a figyelem fejlesztő játékok között is remekel.
- A kártyajátékok kiválóan támogatják az észlelés fejlődését, például azzal, hogy azonos színű vagy mintájú lapokat kell tenni egymásra.
- Az építőkocka is népszerű játék, az építés mellett remek gyakorlat, ha szín vagy forma szerint kell szétválogatni az elemeket.
- Ki ne emlékezne rá, milyen kihívás tud lenni egy puzzle, és milyen büszkeséggel tölt el egy bonyolultabb kép összerakása?
- A legkisebbeknek válasszatok készségfejlesztő bébijáték kínálatunkból! A kifejezetten babáknak készített minőségi játékok biztonságosak, és az optimális ingerek révén fejlesztik a kicsik agyát és képességeit.
- A társasjáték sem maradhat ki a felsorolásból, hiszen egyszerre edzi a megfigyelést, a kézügyességet és a logikát, ráadásul remekül szórakoztatja a kicsiket.
Hallás és észlelés: Figyelemfejlesztő feladatok
Onnan lehet észre venni, hogy a hallási- vagy auditív figyelem erős valakinél, hogy gond nélkül képes akár egyszeri meghallgatás után is megjegyezni információkat vagy éppen dallamokat. Azoknak a gyerekeknek, akiknek ez nem az erőssége, az auditív figyelem fejlesztésére is remek figyelemfejlesztő feladatok és játékok léteznek:
- Egy mesekönyv és napi 10 perc meseolvasás máris rengeteget segíthet! A hallott – és nem látott – mesénél figyelnie kell a csemetének a történet részleteire, cserébe pedig egy varázslatos világban találhatja magát, ami felülmúlhatatlan élmény minden gyerek életében.
- A hallási figyelem fejlesztésére az egyik legjobb módszer a ritmus utánzás. Nem kell hozzá semmi más, csak néhány gyerek hangszer és már indulhat is a játék!
- A bumm játékhoz elég egy gumilabda és néhány gyerek. A szabály szerint minden játékos lepattintja egyszer maga elé a labdát, majd mondja a számsor következő számát (pl.: 1,2,3,4…), de öt helyett bummot kell mondani. Kisgyerekek esetén csak egyszerű számsort használjatok, inkább mindig térjetek vissza a számsor elejére, és kezdjétek újra.
- Izgalmas gyakorlat a hangok vagy zenék mielőbbi felismerése, esetleg a szólánc, melyekből játékos versenyt csinálhatsz.