Így beszélj a világban zajló eseményekről gyermekeddel

A jelenleg fennálló háborús helyzet híre a legkisebbek fülébe is eljut, éppen ezért nagyon fontos, hogy készen állj gyermeked kérdéseire, és segítsd őt abban, hogy minél jobban megértse, mi is történik körülötte a világban. Olvasd el Bojti Andrea gyermekpszichológus tanácsait, és légy felkészült!

A jelenleg fennálló háborús helyzet híre a legkisebbek fülébe is eljut, éppen ezért nagyon fontos, hogy készen állj gyermeked kérdéseire, és segítsd őt abban, hogy minél jobban megértse, mi is történik körülötte a világban. Olvasd el Bojti Andrea gyermekpszichológus tanácsait, és légy felkészült!

 

Így beszélj gyermekeddel a háborúról!

Fontos leszögezni, hogy a jelenleg fennálló helyzetet nem lehet eltitkolni a gyerekek elől. Innen-onnan meghallanak különböző félinformációkat, felnőttek és kortársak beszélgetéseit, éppen ezért jobb, ha otthon a családban is beszéltek róla.

Ez a beszélgetés elsősorban az életkornak megfelelő szintű legyen. Óvodáskorban vedd figyelembe azt, hogy a gyermekek gondolkodásmódja mágikus, így sokszor keverik a valóságot a képzelettel. Ne mondd azt neki, hogy a szomszéd országban háborúznak, mert egy ovisnak ez a szó a szomszéd lakást jelenti. Neki egyszerűbb, ha röviden fogalmazva, lényegre törően elmagyarázol egy-egy fogalmat a háborúval kapcsolatban, közben pedig figyeled a reakcióit és válaszolsz a kérdéseire.

Egy kisiskolás korú gyermeket életkoránál fogva is jobban érdeklik a katasztrófák. Ők már egészen sokat megértenek a történésekből és reálisabban látják a helyzetet, azonban az eseményeket még nem képesek igazán jól eltávolítani maguktól. Ez azt jelenti, hogy túlságosan a saját valóságukként értelmezik ezt a helyzetet. Ha ilyen korú gyermeked van, figyelj arra, hogy milyen megélései vannak az események kapcsán, kérdezd őt az érzéseiről.

A kamaszokkal, akik már maguk is hírfogyasztók, nyitottan kell beszélgetni az érzéseikről. A velük való kommunikáció üzenete legyen az, hogy ti egy csapatot alkottok. Partnerként tekints rá, és éreztesd vele, hogy neked is sokat jelent, ha közösen tudtok beszélgetni a gondolataitokról.

Minden életkorban fontos, hogy őszintén beszélj, és törekedj a jelenleg aktuális tények közlésére. Tehát ha a gyermek azt kérdezi, meghalnak-e a katonák a háborúban, akkor arra válaszolj igennel. Fontos, hogy utána tedd hozzá, hogy jelenleg itt Magyarországon mi biztonságban vagyunk, ezáltal egy kicsit megnyugtathatod őt.

 

Tipp: Fontos a nyitottság a szülők részéről a kérdések felé!

 

Térjetek vissza a normál kerékvágásba!

Segíti a gyermekek szorongásának az oldását, ha igyekeztek a hétköznapi történésekre fókuszálni. Legyen szó dolgozatírásról, különóráról vagy tavaszi virágültetésről, ezeket a tevékenységeket ti kontrolláljátok, így próbáljatok meg ezeket minél jobban tartani.

Ha azt érzed, tehetetlen vagy, de valamivel mégis szeretnél segíteni, akkor érdemes adományozni, részt venni a szervezésben. Ebbe a gyermedet is bevonhatod, és az adományozáson keresztül megtanulhatja, milyen jó dolog önzetlenül segíteni a rászorulóknak.

 

Hogyan tudunk segíteni a bajbajutottakon?

A REGIO JÁTÉK több mint 10 millió forint értékben ajánlott fel játékokat és gyerekruhákat, ami kb. 10.000 gyermeknek elegendő játék, hogy a nehéz helyzetben is a gyerekek gyereknek érezhessék magukat. Hisszük, hogy ebben tud segíteni a játék, s bár sok mindent elvesztettek, mégis egy új kis barát támasz lehet a nehézségek közepette. 

Bátorítunk mindenkit, hogy aki teheti, támogassa a rászorulókat az alábbi lehetőségek valamelyikével:

  • Általános humanitárius segítségnyújtás a Baptista Szeretetszolgálaton keresztül: a 1355-ös segélyvonal hívásával 300 Ft-tal támogatja az ukrajnai missziójukat.
  • A www.baptistasegely.hu/adomanyozas linken pár kattintással bankkártyás fizetéssel juttathatod el a Szeretetszolgálathoz adományodat, illetve „Ukrajnai Krízis” közleménnyel a UniCredit 10918001-55555555-55555555-os számlaszámon fogadják a felajánlásokat.
  • A tartós élelmiszer, higiéniai cikkek, matracok, ágynemű, gyógyszer adományokat a gyűjtőpontokra kérik eljuttatni, melyek listája itt található: bit.ly/gyujtopont-ukrajna
  • Kifejezetten a gyerekeknek szánt segítségnyújtásért ajánljuk figyelmetekbe a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány kezdeményezését, akik a 13620 számú adományvonaluk hívásával március 1-31. között beérkező adományokat mind olyan eszközök beszerzésére fordítják, melyek a gyerekek lelki és mentális egészségének megőrzésében segít. További információ: https://hintalovon.hu/2022/03/02/segits-velunk-az-ukrajnabol-menekult-gyerekeknek/ 
 

Címlapkép forrása: Bigstock

Ezek is érdekelhetnek

A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A nappaliba káosz, párnák mindenütt, az asztalon pokróc, alatta viszont óriási kacagás és móka? Biztosan te is érkeztél már arra haza, hogy valamelyik szobában bunker fogadott. Ez egy szuper elfoglaltság kicsiknek és nagyoknak, ráadásul pozitív hatásai is vannak. Olvass tovább!

Tovább olvasokTovább
Téli szünet programok, amikkel feltöltődhet a család

Téli szünet programok, amikkel feltöltődhet a család

A téli szünet a feltöltődésről szól. Téli kirándulóhelyek és gyerekbarát szállás ötletek, téli szabadtéri játékok és más szuper családi programok a cikkben!

Tovább olvasokTovább
Önfegyelem fejlesztése gyerekeknél – Tippek és játék ötletek

Önfegyelem fejlesztése gyerekeknél – Tippek és játék ötletek

Az önkontroll hiánya mögött számos ok állhat. De miért fontos az önuralom fejlesztése gyerekeknél? Önkontroll fejlesztő gyakorlatok és tippek a cikkben!

Tovább olvasokTovább
Csináld magad! – Kreatív tavaszi ötletek gyerekeknek

Csináld magad! – Kreatív tavaszi ötletek gyerekeknek

A DIY ötletek tárháza tavasszal is kifogyhatatlan! Csináld magad dekoráció, tavaszi kreatív ötletek papírból, DIY húsvéti ötletek és még sok más a cikkben!

Tovább olvasokTovább
A hónap játéka

Iratkozz fel és nyerj!

Feliratkozóink közül minden hónapban ajándékot sorsolunk ki.

Feliratkozás