Irány a friss levegő! - Játék a szabadban

Időjárástól függetlenül fontos, hogy a gyerekekkel minél több időt töltsünk a szabadban! Hacsak nincs hőségriadó vagy vihar, igyekezzünk a friss levegőre csábítani őket, hiszen a kinti játék számos előnnyel jár! 

Időjárástól függetlenül fontos, hogy a gyerekekkel minél több időt töltsünk a szabadban! Hacsak nincs hőségriadó vagy vihar, igyekezzünk a friss levegőre csábítani őket, hiszen a kinti játék számos előnnyel jár

 

A gyerekek szerencsére kreatívak, és könnyen elfoglalják magukat, de jó, ha van a tarsolyunkban néhány ötletes játék, ami átmozgatja és kellemesen el is fárasztja őket. 

A játék a szabadban gyerekeknek nyújtott előnyei tagadhatatlanok, most pedig össze is gyűjtöttük a legfontosabbakat! Segítünk korcsoport szerint választani a jobbnál jobb, szabadban bevethető fejlesztő játékok közül is! 

játék a szabadban

Forrás: iStock

 

A szabadtéri játék előnyei

A szabadtéri játékok és a kerti játékok mind a gyerekek, mind a szülők számára számos előnnyel kecsegtetnek! 

 

Szabadtéri játék közben repül az idő! 

A tapasztalt jó szülők tudják, hogy ha a gyerek unatkozik, feszültté válhat, a felgyülemlett energiát pedig gyakran a családtagokon vezeti le. Ezért fontos, hogy lekössük a figyelmét, méghozzá izgalmas szabadtéri játékok formájában! Az izgalmas játékok szabadban történő űzése hosszú órákra is lefoglalhatja a kicsiket. 

Ráadásul jól tudják, hogy a kinti játék addig tart, amíg világos van, így nincs helye unatkozásnak, ki kell használni a rendelkezésükre álló időt! Sokkal motiváltabbak lesznek így a játékban. 

Ha társaságban zajlik a szabadtéri játék, akkor még gyorsabban telik az idő, hiszen a szociális tevékenységek sokkal nagyobb koncentrációt követelnek meg

 

Az egészség kulcsa a szabadtéri játék! 

A friss levegő jótékony hatásai már akkor is érvényesülnek, ha aktív kinti játék helyett csak sétálnak vagy homokoznak. De a  fizikai tevékenységet igénylő játékokkal teljesen kipipálhatjuk a kicsik mozgásigényét! Hiszen nyári szünetben nincs tesióra, a szokásos edzések is ritkábbak, ezért elengedhetetlen, hogy szabadtéri játékok segítségével biztosítsuk számukra a kellő mennyiségű mozgást.

 

Játék a szabadban és készségfejlesztés egyben! 

A legtöbb szülő ismeri a fejlesztő játékok gyerekeknek kínált áldásos hatásait, de belegondoltatok már, hogy a kinti játék önmagában is számos készséget fejleszt

A mozgás – legyen szó akár csak egy fogócskáról – fejleszti a gyerekek mozgáskoordinációját, állóképességét. A csapatjátékokon, szerepjátékokon keresztül a szociális készségeket gyakorolhatják, és mivel csak sötétedésig tudnak kint játszani, az időgazdálkodásba is belekóstolhatnak

 

Mit adnak a játékok szabadtéren a szülőknek? 

A gyerekek könnyebben lefoglalják magukat, így a szülőknek is jut egy kis szusszanásnyi idő. Ha pedig a saját kertünkben játszanak, az a home office kihívásait is nagyban megkönnyíti

 

Játékok szabadtéren a legkisebbeknek

A kisbabák számára a játék a szabadban még főleg a négykézláb mászást, kúszást, esetleg homokozást jelenti. 

Fontos, hogy egy pillanatra se hagyjuk magára, hiszen a szabadban több ismeretlen tárgyat vehet a szájába, nyelhet le. Mivel még fejlődik a mozgáskoordinációja, ügyeljünk rá, hogy ne essen el! 

Ha van kertünk, próbáljunk meg minél több időt odakint tölteni. Ha nem vagyunk ilyen szerencsések, a játszótérhez pedig még pici, irány a legközelebbi park! A friss levegő a babák szervezetét önmagában is erősíti, ezért bármilyen játékot a kezünkbe vehetünk, amivel a lakásban is szívesen babrál. 

 

Íme néhány, a legkisebbek esetében is működő szabadtéri játék: 

  • Négykézláb mászás egy adott területen.
  • Játék figurákkal, plüssállatokkal.
  • Homokozás (ezt játszótéren is megpróbálhatjuk).
  • Labdázás.
  • Pancsolás, medencézés (melegben).
  • Kismotorozás.
kinti játék ötletek

Forrás: Freepik

 

Játék a szabadban ötletek óvodásoknak

A szabadtéri játékok különösen fontosak ebben a korban, és az oviban is a mindennapok része a kinti játék. Ekkor már nemcsak a friss levegő a lényeg: ők már sokat mozoghatnak, játszhatnak csoportosan

Az ovis gyerekeket se hagyjuk magukra szabadtéri játék közben! A kicsik merészek és bátrak, próbálgatják a határaikat, nem tudják felmérni, mit szabad és mit nem. 

 

Hol játsszon az ovis gyerek? 

Ha nem adott saját kert vagy udvar, menjünk le vele gyakran a játszótérre, vagy olyan parkba, zárt területre, ahol a forgalom nem veszélyezteti őket. Nyáron természetesen a strand is kiváló választás!

 

Szabadtéri játék ötletek

Az ovisoknál az eszköz nélküli játékok mellett már sportszerek és strandjátékok is jó, ha a kezünk ügyében vannak. Ki tudja, a felsorolt játékok közül éppen mihez lesz kedvük: 

  • Kincskeresés,
  • fogócska,
  • bújócska,
  • akadálypálya,
  • lufi, vízibomba,
  • homokozás, építés,
  • célbadobás,
  • hintázás,
  • libikóka,
  • szerepjátékok.
 

Milyen szabadtéri játék köti le az iskolásokat?

A nagyobb gyerkőcöket már elkezdhetjük a játék terén is önállóságra nevelni. Az iskolásoknak egyrészt már nem újdonság a játék a szabadban, rengeteg tevékenységet ismernek, másrészt ebben a korban szippantja be őket igazán a monitorok világa. Ezért sokszor kihívást jelent, hogy felkeltsük az érdeklődésüket a szabadtéri játékok iránt

 

Milyen a jó, iskolásoknak szóló játék a szabadban? 

Legyen izgalmas, aktív, kösse le őket! Lehetőleg interaktív játékot játszanak, amihez több gyerek részvételére is szükség van. Tűzzünk ki valamilyen elérendő célt, hogy a játék végén sikerélményük legyen! És természetesen figyelmeztessük őket a biztonságos játék szabályaira

 

Mennyire hagyjuk őket önállósodni? 

8 év feletti gyerkőcöt már egyedül is elengedhetjük a közeli játszótérre, amennyiben elég érett hozzá, és megbízunk benne. Tanítsuk meg neki, hogy mit szabad és mit nem, fektessük le a hazaérkezés időpontját. Az idősebb gyerekeket már kiránduláson, vízparton is hagyhatjuk szülői felügyelet nélkül játszani. 

 

Játékok szabadtéren iskolásoknak 

A sporteszközök ebben az életkorban már elengedhetetlenek: szuper labdajátékokra és csapatjátékokra adnak lehetőséget! Átmozgathatjuk még őket számháborúval is, de ha elég volt a rohangálásból, jöhetnek a szerepjátékok és építős játékok is!

 

Címlapkép forrása: 123RF

Ezek is érdekelhetnek

Szülői figyelem és a játék jelentősége – Hogy csináljuk jól?

Szülői figyelem és a játék jelentősége – Hogy csináljuk jól?

Milyen a jó szülői figyelem? Mi a közös játék funkciója? Mi a kreatív játékok és az értő figyelem szerepe? Ásd bele magad a témába cikkünk segítségével!

Tovább olvasokTovább
A plüss játékok fejlesztő hatásai

A plüss játékok fejlesztő hatásai

Generációk nőttek fel puha plüss játékok társaságában. Tudtad, hogy a plüssök a gyermek érzelmi fejlődése szempontjából is hasznosak? Olvasd el tippjeinket!

Tovább olvasokTovább
Önbizalomhiány gyerekeknél – Így segíthetünk a fejlődésben

Önbizalomhiány gyerekeknél – Így segíthetünk a fejlődésben

Mitől alakul ki az önbizalomhiány gyerekeknél, és mit tehetsz ellene? Mit érhetsz el önbizalom növelő sportok segítségével? Válaszok a cikkben.

Tovább olvasokTovább
A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A nappaliba káosz, párnák mindenütt, az asztalon pokróc, alatta viszont óriási kacagás és móka? Biztosan te is érkeztél már arra haza, hogy valamelyik szobában bunker fogadott. Ez egy szuper elfoglaltság kicsiknek és nagyoknak, ráadásul pozitív hatásai is vannak. Olvass tovább!

Tovább olvasokTovább
A hónap játéka

Iratkozz fel és nyerj!

Feliratkozóink közül minden hónapban ajándékot sorsolunk ki.

Feliratkozás