A homokozás egy időtlen játék, a kisebb és nagyobb gyerekek között is nagy népszerűségnek örvend. A homokozóban töltött idő azonban nemcsak a napi szórakozásért felelős, de számos módon fejleszti is gyermekedet. Bojti Andrea gyermekpszichológus segítségével összeszedtük, hogy mi mindenre jó ez a kikapcsolódási forma, olvasd el te is!
A homokozás egy időtlen játék, a kisebb és nagyobb gyerekek között is nagy népszerűségnek örvend. A homokozóban töltött idő azonban nemcsak a napi szórakozásért felelős, de számos módon fejleszti is gyermekedet. Bojti Andrea gyermekpszichológus segítségével összeszedtük, hogy mi mindenre jó ez a kikapcsolódási forma, olvasd el te is!Készségfejlesztés móka közben
A sarazás, várépítés és homoksütik készítése nemcsak felhőtlen móka a gyermekek számára, de a készségfejlesztő játékok között is topon van. “A homokozás mint szabad játéktevékenység kiválóan fejleszti a finommotorikát, a kézügyességet, a képzelőerőt és fantáziát valamint a szókincset is. Ezen kívül maga a koszolás, az önfeledt játék sokat segít általánosságban is a szorongás oldásán. Egy kisgyermek számára az óvodában, iskolában való jelenlét önmagában is fárasztó, hiszen az intézményi szabályoknak meg kell felelni, ezek betartása komoly erőfeszítést igényel a részükről. Nincs is jobb annál, mint egy ovis nap után önfeledten homokozni, sarazni, koszolni a homokozóban. Szülőként fontos tudnod, hogy ez a játéktevékenység akkor igazán szorongásoldó, ha közben nem kell arra figyelni, hogy koszos lesz a ruhája. Hagyd, ne fegyelmezd” - fejtette ki véleményét a témában Bojti Andrea gyermekpszichológus.Szocializáció a homokozóban
Mivel a homokozás egy közösségi élmény, és többen is részt vesznek a játékban, sokat segít a szocializációban. Van azonban néhány íratlan szabály, amikre tudatosan oda kell figyelned, hogy minden flottul menjen. Bojti Andrea javaslatai a következők:- A játszótérre, a homokozóba kivitt saját játékaitok arra az időre rendszerint közössé válnak. Valószínűleg el fogja más kisgyermek kérni tőletek, ezért csak olyan játékok legyenek nálatok, amit nem sajnáltok.
- A saját játékával a te gyermekednek van elsőbbsége játszani. Ha éppen ő játszik vele, ne kérd, hogy adja oda másnak. Ezt a másik kisgyermeknek is nyugodtan elmondhatod.
- Osztozkodni azon a játékon lehet, amivel éppen nem játszik. A kezében lévő játék elkérését ki kell várnia a másik gyermeknek.
- A közös homokozás egy fontos szabálya, hogy egymás építményét tartsuk tiszteletben és vigyázzunk a gyerekek testi épségére.