Magyar English


Önállóságra nevelés biztonságosan – Játék ötletek

- Blog

Szülőként fontos feladat az önállóságra nevelés, de sokakban felmerül a kérdés, hogy mikor is érdemes elkezdeni. Eláruljuk, hogy melyik életszakaszban a legcélravezetőbb próbálkozni, és hogyan kell a biztonságos kereteket megteremteni játékosan! Olvass tovább!

 

Miért fontos az önállósodás gyermekkorban?

Az önállóság fontos a fejlődéshez, ezt Maria Montessori, a híres gyermeknevelési iránytű, a montessori módszer megalkotója sem gondolja másképpen, ugyanis ez gyermeked szociális készségei közé tartozik. De hogy miért is?

 

Az egyéni szociális készségek része! Gyermeked úgy érezheti a készség elsajátítása által, hogy ura a saját életének, és kevésbé érzi védtelennek magát. 

 

Mi történik, ha időben elkezdődik az önállósodás gyermekkorban?

  • Gyermeked megtanulja egyedül elfoglalni magát.
  • Képes lesz örömöt találni a különböző foglalatosságokban.
  • Tisztában lesz a saját határaival.
  • Kitapasztalja, hogy mi az, ami boldoggá teszi.
  • Magától képes lesz élvezetesebbé tenni a kevésbé izgalmas tevékenységeket is.

 

Mi történik, ha elmarad az önállóságra nevelés?

Gyermeked dühöt, frusztrációt és ellenállást érezhet, ha nem érzi magát elég önállónak. Nem is kérdés, hogy fontos azért tenni, hogy minél önállóbb legyen! De ne aggódj, ez egyáltalán nem egy nehéz feladat!

 

Az önállóságra nevelés lépcsőfokai

Fontos, hogy életkornak megfelelően kezdj bele, hiszen egy kisgyermekkel egészen máshogy kell nekiállni, mint idősebb társával. Bölcsis korban már egészen apró tettekkel biztathatod gyermekedet arra, hogy minél önállóbb legyen, a későbbiekben azonban érdemes már nagyobb feladatokat kérni tőle.

 

Önállóságra nevelés bölcsődében

Bölcsis korban törekedj arra, hogy mindent alaposan megtapogathasson gyermeked, engedd, hogy olyan dolgokat a szájába vegyen, amik biztonságosak, hiszen ők még így tapasztalják meg az őket körülvevő világot. A lényeg az, hogy olyanért ne szólj rá, ami nem árthat, engedd, hogy a saját módján ismerkedjen környezetével.

 

Tipp: A bölcsődébe járás eleve egy nagy mérföldkő lesz gyermeked életében az önállósodás útján. Biztosítsd róla, hogy minden rendben lesz napközben vele, és hogy nemsokára mész érte, így kevésbé lesz fájdalmas a búcsú, és könnyebben tud a jó dolgokra is koncentrálni.

 

Önállóságra nevelés az óvodában

Ilyenkor már szélesebb a paletta, így könnyebb az önállóság fejlesztése óvodáskorban. Nyugodtan hagyhatod, hogy gyermeked kiválassza a saját ruháját, vagy különböző egyszerű döntéseket hozzon meg. Ebben a korban már a szerepjátékok is kerüljenek elő, hiszen amellett, hogy remek érzelmi fejlesztők ezek a játékok, még abban is segítenek, hogy gyermeked más bőrébe bújva éljen át a különböző szituációkat. Ezáltal biztonságban tud kipróbálni olyan helyzeteket, amiket játékon kívül nem biztos, hogy merne. Ugye, milyen klassz?

 

Iskolás gyermek önállóságra nevelése

Iskoláskorban már bátran rábízhatsz gyermekedre különböző házi munkákat, akár csak annyit, hogy vigye ki a szemetet, vagy hogy pakoljon el a saját szobájában. Az iskolai teendők körül is nyugodtan várd el tőle, hogy segítsen az uzsonna elkészítésében, vagy pakolja be a saját táskáját, tanuljon egyedül. Számos apró dologgal óriási sikert érhettek el az önállósodás rögös útján.

 

Ebben a korban már adhatsz némi felelősséget is gyermeked kezébe, például bízz rá bizonyos növényeket, hogy ő gondozza őket, de a háziállatok körüli teendőkben is kiveheti a részét.

 

Tipp: Tanítsd meg egyedül szórakozni! Ehhez tökéletes választás egy egyszemélyes játék, amivel nemcsak jól szórakozik, de készségei is fejlődnek.

szerepjáték gyerekeknek

 

Gyermek önállóságra nevelés – játékok segítségével

Szerepjáték gyerekeknek

Ahogy azt korábban is olvashattad, az önállóságra nevelés folyamatában remek segítséget nyújtanak a gyerek szerepjátékok. Egy ilyen készlettel fejlődik csemetéd önállósága és a kommunikációs készsége is, ráadásul megtanulja kifejezni a vágyait, érzéseit és akaratát is úgy, hogy érzelmi biztonságban van. Tökéletes választás!

 

Szerepjáték ötletek:

  • Papás-mamás,
  • orvos-beteg,
  • barkácsolás,
  • főzőcskézés.

 

Egyedül is játszható társasjátékok

Az egyedül játszható játékok megtanítják gyermekedet arra, hogy egyedül is elfoglalhatja magát úgy, hogy közben szórakozzon is, mindezek közben pedig még készségei is fejlődhetnek! Számos fantasztikus egyszemélyes társasjáték közül biztosan megtalálod a tökéletes darabot, de sok kártyajáték is játszható egyedül.

 

A lényeg, hogy próbáld meg ne nagyon erősen fogni gyermeked kezét, hagyd, hogy tapasztaljon, hibázzon, és újra felálljon! Sikeres, problémamentes önállósodást kívánunk! :)

 

Képek forrása: Depositphotos


Népszerű bejegyzések


Kövess Facebookon!