
Nem lehet elég korán elkezdeni a gyerekek felkészítését a felnőtt életre, melynek része a pénzügyi tudatosság tanítása a kicsiknek. Tippek és ötletek szülőknek.
Szülőként rengeteg olyan fontos tudást és készséget adunk át a gyerekeknek, amiket a felnőtt életükben fognak alkalmazni. Ennek része a gyerekek pénzügyi nevelése is, ami a mai gazdasági helyzetben még indokoltabb. A bizonytalanság stresszelheti a gyerekeket, ezért érdemes velük beszélgetni arról, hogy mi is folyik a nagyvilágban. Ezzel megalapozhatjuk számukra, hogy később tudatosan bánjanak a pénzzel, ráadásul miközben beszélünk a gazdaságról és a pénzről a gyerekeknek, átgondoljuk a saját pénzügyeinket, amivel mi is jól járunk.A pénzügyi tudatosság fontossága
A szülők feladata, hogy óvodás vagy legkésőbb kisiskolás korban elkezdjék a pénzügyi tudatosság alapjainak átadását. A pénzügyi tudatosságra nevelés során az is megmutatkozik, hogy mi hogyan gazdálkodunk az anyagi javainkkal. Képesek vagyunk-e a döntés előtt mérlegelni az előnyöket és a hátrányokat, illetve tudunk-e hosszú távra tervezni? Általános igazság, hogy a gyermek az otthonról hozott mintákat követi, a szülőket figyeli és tőlük lesi el a tudást. A pénzügyi tudatosság terén is sokat nyom a latba a gyermekkorban látott szülői minta, ezért elengedhetetlen, hogy jó példával szolgáljunk gyermekeinknek a pénz kezelésével kapcsolatban.Miben segít a gyerekek pénzügyi nevelése a tanulmányaik során?
- Matematika, számolás
- Stratégiaalkotás
- Logika
- Erőforrás beosztás, takarékoskodás

Pénzről gyerekeknek érthetően
Mutassátok meg a gyereknek a háztartás költségvetését!
Ha jön egy rezsiszámla, együtt bontsátok fel a borítékot! Ha már iskolás, írjátok kis füzetbe, hogy abban a hónapban mennyi pénzt költötök a rezsire, és eközben magyarázd el, hogy ezért kell lekapcsolni a szobában a villanyt, ha nem vagytok odabent.Ismertessétek meg vele a munka és a fizetés értékét!
Érdemes megtanítani, hogy a pénz nem száll alá az égből, azért a szülei keményen megdolgoznak. Beszéljétek át, hogy pontosan kinek mi a munkája, és ezért mennyi pénzt kap. Persze arra is érdemes kitérnetek, hogy a szülei fizetése családi titok, tehát a gyerekek tudhatják, de másoknak nem kell elmondaniuk. Tipp: Ha elég nagy hozzá, zsebpénz fejébe bízz rá apróbb teendőket (pl. házimunkát)!Mutassatok példát!
A pénzügyi nevelés gyerekeknek és felnőtteknek is hasznára válik. Ha ebben a kérdésben te magad is szétszórt vagy, nehezen fog menni a tudatosságra tanítás. Tartsd szem előtt, hogy a gyerek a te példádat követi, és igyekezz ennek megfelelően bánni az anyagiakkal. Tipp: Minden hónapban tegyetek félre némi pénzt egy malacperselybe, hogy a gyerek lássa, ahogy sok kicsi végül tényleg sokra megy.Menjetek együtt vásárolni!
A rezsi után a legtöbb pénzt élelmiszerre, háztartási cikkekre és ruházatra költjük, ezért a vásárláskor is fontos a tudatosság. Mielőtt elindultok a boltba, írjatok listát arról, mire van szükségetek, és számoljátok ki, hogy nagyjából mennyibe fog kerülni! A boltban segítsen levenni a polcról a vásárolnivalókat. Nézzétek az árakat, és menet közben számoljatok, hogy nagyjából mire lesz elég a pénzetek.Játsszatok a tudásért!
Pénzügy gyerekeknek játékosan? – Mindenképp! A fejlesztő játékok célja, hogy a gyerekek a játékba feledkezve sajátítsanak el tudást és készségeket. Ezeket a gyerekek pénzügyi nevelése során is jól alkalmazhatod! A kártyajátékok is kiválóan fejlesztik a tudatos gazdálkodáshoz szükséges készségeket, az olyan stratégiai társasjátékok, mint a “Gazdálkodj okosan!” pedig kifejezetten a takarékoskodást helyezik a játék középpontjába.