A közös meseolvasás fontossága gyerekkorban

Végtelen fantáziálás, értékes együtt töltött idő, szülő-gyerek viszony ápolása. A közös meseolvasás fontossága gyerekkorban megkérdőjelezhetetlen.

Mesét olvasni és mesét hallgatni minden gyerek szeret, és szülőként ez egy igazán emlékezetes program lehet, amit a gyermekünknek nyújtani tudunk. Fontos, hogy ne csak a kütyük előtt fáradjon el a gyerek, hanem olvassunk neki, vagy később, amikor már tud olvasni, olvassunk vele együtt mesét elalvás előtt. Bemutatjuk, hogy miért fontos a közös meseolvasás, milyenek a jó könyvek, és hogy szülőként mire figyeljünk közben! 

 

A meseolvasás előnyei

 

Egymásra hangol

Egy pörgős, munkával és tanulással töltött nap után jól esik lelassulni, összebújni és közösen mesét olvasni a gyerekekkel. A meseolvasás és az együtt töltött idő még évek múlva is eszünkbe juthat, mint idilli pillanat. 

 

Tanítja a gyereket

A meseolvasás hatása számtalan területen megfigyelhető. Hat a gyerekek tanulási képességeire, segíti őket a beszéd, az írás és az olvasás megtanulásában és a fantáziájukat, kreativitásukat is élénkíti, valamint az érzelmi intelligencia is fejlődik.

 

Fejleszti a beszédkészséget

A mese fontossága óvodáskorban sem vitatható! Gyakran inspirálódnak a felnőttek olvasásából, és a fantáziájukat használva “olvasnak”. Ez fejleszti a kreativitásukat, logikai készségeiket, ami később hasznos lesz a szókincs kialakulásánál is. 

 

Fejleszti a kommunikáció készséget

A meseolvasás hatására a gyerekek jellemzően jobban és könnyebben tudják kifejezni magukat. Minél több szófordulatot ismer a gyerek, annál pontosabban tudja majd megfogalmazni, hogy mit szeretne.

 

Fejleszti a logikát

A meseolvasás fontossága a logikai készségek fejlesztésében is megjelenik, hiszen a gyermek meséken keresztül megtanulja például az ok-okozati összefüggéseket, több szempontból is megvizsgálhatja, hogy mit gondol például a sárkány vagy a királyfi. A történtekből következtetéseket tud levonni és tapasztalatokat szerez.

 

Támogatja az alkalmazkodást

Az új helyzetek, például az iskolakezdés, könnyen okozhatnak szorongást, ezért ilyen élethelyzetekben próbáljunk meg hasonló meséket olvasni, mert a történeteken keresztül a gyerek is feldolgozhatja saját félelmeit.

 

Javítja a koncentrációt

Az olvasás során a történet magával ragadja a gyereket, emiatt hosszabb ideig képes koncentrálni. Az így szerzett tapasztalatot az iskolában is hasznosítani tudja: megtanul koncentrálni és fegyelmezett lesz, ha ezt várják tőle.

 

Szórakoztató

Az olvasás rengeteg hasznos, fejlesztő tulajdonsága mellett azt sem szabad elfelejteni, hogy a kikapcsolódás, szórakozás egy nagyon fontos pontja lehet a gyerekek életében. Ha igazán jó könyveket olvasunk nekik gyerekkorukban, garantáltan megszeretik az olvasást!

meseolvasás gyerekeknek

 

Erre figyeljünk szülőként meseolvasás közben

A gyerekek figyelmét azok a történetek ragadják meg leginkább, amik szórakoztatóak és felkeltik a kíváncsiságukat. 

 

Milyen a jó mese?

A jó mese nemcsak szórakoztatja a gyerekeket, hanem morálisan is fejleszti őket. Szülőként érdemes először nekünk megismerni az adott mesét, hogy tudjuk, biztosan megfelel a gyerekünk lelkivilágának. A szülőnek is bele kell tudnia helyezkedni a mese világába annak érdekében, hogy jól elő tudja adni. 

 

Mitől hasznos egy mese?

Ha beindítja a gyerek fantáziáját és szárnyal a képzelőerejük. A mesék gyakran segítenek a gyerekeknek megbékélni a félelmeikkel, vágyaikkal, de bemutatja a problémákat is, amikkel életkortól függetlenül szembesülhetnek. A jó mese feloldja a nehéz helyzeteket, és hatására fejlődik az érzelmi intelligencia is. 

 

A fantázia beindítása legyen a cél!

Igyekezzünk kevésbé illusztrált történeteket választani! Ez arra a készteti a gyerekeket, hogy a saját fantáziájukra bízzák a szereplőket, helyszíneket. Az igazán jó mesék egyik fő ismérve, hogy nem tudnak elavulttá válni, hiszen a szereplők olyan archetípusokat képviselnek, amik segítenek megérteni a világot.

 

Tartsuk szem előtt a gyerekek igényeit! 

Hiába szeretnénk a gyerek megszületésének pillanatában már a Gyűrűk urát olvasni esténként, érdemes a gyermek korához igazítani az olvasmányt. Az olvasás tempóját is ehhez igazítsuk és ha kéri, hogy magyarázzunk el neki egy-két részt, nyugodtan álljunk meg és ha kell, improvizálhatunk is a történetben.

 

Esti mese ötletek és közös mese olvasás

 

Milyen meséket válasszunk?

Az esti mese a gyerekeknek a nap fénypontja lehet, ezért próbáljunk meg körültekintően választani. Az esti mesék száma végtelen! Olvassunk klasszikust, például a Magyar népmesék vagy a Grimm testvérek meséi közül és vegyítsük a modern, szuperhősös mesékkel, képregényekkel is. 

 

Miért jó a közös meseolvasás?

Akár már egy rövid esti mese is közelebb hozza a családot. Ha a gyerek már iskolába jár és tud olvasni, olvashattok együtt is, és tudsz neki segíteni kijavítani a hibákat, tehát azon túl, hogy jó közös program, egyben remek fejlesztő is.

 

Milyen alternatívái vannak a könyveknek?

Ha még kicsi a gyerek a könyvekhez, a könyv formájú kifestők is megfelelnek, hogy szokják a különböző oldalakra figyelést. Kicsit nagyobb korban már jöhetnek az állatos képeskönyvek és a fejlesztő játékok, amik a kreativitást és vizualitást serkentik. Érdemes társasjátékozni is, hiszen ott is aktívan kell figyelni, koncentrálni.

esti mese gyerekeknek

 

Képek forrása: Canva

Ezek is érdekelhetnek

Merj nemet mondani! - Kommunikációs játékok gyerekeknek

Merj nemet mondani! - Kommunikációs játékok gyerekeknek

Miért fontos az asszertivitás? Hogyan tanítsd meg a gyereket nemet mondani? Nemet mondás készségének fejlesztése és kommunikációs játékok gyerekeknek a cikkben!

Tovább olvasokTovább
Csináld magad! – Kreatív tavaszi ötletek gyerekeknek

Csináld magad! – Kreatív tavaszi ötletek gyerekeknek

A DIY ötletek tárháza tavasszal is kifogyhatatlan! Csináld magad dekoráció, tavaszi kreatív ötletek papírból, DIY húsvéti ötletek és még sok más a cikkben!

Tovább olvasokTovább
Szülői figyelem és a játék jelentősége – Hogy csináljuk jól?

Szülői figyelem és a játék jelentősége – Hogy csináljuk jól?

Milyen a jó szülői figyelem? Mi a közös játék funkciója? Mi a kreatív játékok és az értő figyelem szerepe? Ásd bele magad a témába cikkünk segítségével!

Tovább olvasokTovább
A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A nappaliba káosz, párnák mindenütt, az asztalon pokróc, alatta viszont óriási kacagás és móka? Biztosan te is érkeztél már arra haza, hogy valamelyik szobában bunker fogadott. Ez egy szuper elfoglaltság kicsiknek és nagyoknak, ráadásul pozitív hatásai is vannak. Olvass tovább!

Tovább olvasokTovább
A hónap játéka

Iratkozz fel és nyerj!

Feliratkozóink közül minden hónapban ajándékot sorsolunk ki.

Feliratkozás