Tippek a baba fogzásának enyhítésére

A picik sok változáson esnek át, viszont mindegyik közül az egyik legfájdalmasabb a fogak növekedése. A baba fogzás könnyítésére olvasd el praktikáinkat!

A babák többségének 6 hónapos korában kezd nőni a foga, azonban megesik, hogy korábban beindul a fogzás. Viszont az sem zárható ki, hogy kicsit később, egy éves korában indul növekedésnek az első fogacska.

A legtöbb gyereknek 3 éves korára nő ki mind a 20 foga, az odáig vezető út viszont fájdalommal és sírással van kikövezve. Szerencsére vannak praktikák, melyek segítségével megkönnyíthetjük a folyamatot. Ehhez hoztunk ötleteket.

 

A fogzás jelei – mire figyeljünk?

A csecsemő fogzás igen kellemetlen folyamat. A fájdalom oka egyszerű: a foggyökér növekedése. Képzeljük csak el, milyen szörnyű érzés lehet, ahogy az első fogak élei áthatolnak a baba ínyének felszínén! A fogzás tünetei már az első fogak megjelenése előtt felbukkannak, ami abból a szempontból szerencsés, hogy mi is időben észbe kaphatunk.

 

A fogzás jelei:

  • A kisbaba kevesebbet és rosszabbul alszik, többet sír éjszaka, nagyobb figyelmet követel.
  • Magasabb a hőmérséklete, akár hőemelkedés is előfordulhat. Ebben az esetben mindenképp orvoshoz kell fordulni!
  • A csecsemő ínye piros, duzzadt.
  • Gyakran rág és harapdál.
  • Intenzívebbé válik a nyáltermelése.
  • Hasmenés vagy hígabb széklet is előfordulhat, ami pelenkakiütést is okozhat.
 

Fogzás sorrendje és menete

Mivel egy szimmetrikus folyamatról van szó, a fogzás sorrendje viszonylag kiszámítható, jobb- és bal oldalt az azonos fogak egyidőben nőnek. A folyamat végére összesen 20 tejfog bújik elő, de addig sok fájdalom vár a kicsikre, amit a fog áttörése okoz. Ezek közül is az őrlőfogak fájnak a legjobban.

A fogzás sorrendje nem minden esetben alakul úgy, ahogy az jellemző, ezért ilyenkor sem kell rögtön megijedni!

A tipikus csecsemő fogzás:

  • elsőként a metszőfogak bújnak ki,
  • aztán az első őrlőfogak,
  • majd a szemfogak
  • utoljára pedig a hátsó őrlőfogak
  • Alsó fogsor:
    • középső metszőfog: 6-10 hónapos korban
    • oldalsó metszőfog: 10-16 hónapos korban
    • szemfog: 17-23 hónapos korban
    • első őrlőfog: 14-18 hónapos korban
    • második őrlőfog: 23-31 hónapos korban
  • Felső fogsor:
    • középső metszőfog: 8-12 hónapos korban
    • oldalsó metszőfog: 9-13 hónapos korban
    • szemfog: 16-22 hónapos korban
    • első őrlőfog: 13-19 hónapos korban
    • második őrlőfog: 25-33 hónapos korban
fogzás sorrendje 

 

A fogzás fájdalomcsillapítás általi enyhítése: tippek és praktikák

Az olyan kellemetlenségek, mint a fog áttörése és az azzal járó fájdalom vagy éppen a fogzás kiütés bizonyos praktikákkal elviselhetőbbé tehetők. A baba fogzásának enyhítése és a fogzást segítő eszközök megkönnyebbülést jelentenek a csecsemők és a szülők számára egyaránt.


A fogíny hűtése

A baba fogzást elviselhetőbbé tehetjük, ha valamivel hűtjük az ínyt. A masszírozás is sokat segít: ehhez használhatunk valamilyen erre a célra alkalmazható gyógynövény tartalmú gélt is.


Védőkenőcs

A fog áttörése előtt a baba feltűnően sokat nyáladzik, ami irritálhatja a bőrt. A fogzás kiütés ellen használjunk védőkrémet a baba állára, mellkasára!


A rágás segítése 

A fogzás rágóka és más szájba vehető, rágcsálható, szopogatható babaholmi segítségével sokkal elviselhetőbbé tehető a pici számára. Alkalmazható bármilyen textil bébijáték (a lényeg, hogy nagyon tiszta legyen), az esti tisztálkodáshoz pedig bébi fürdőjáték, de a fogzás cumi segítségével is kellemesebb élmény lehet.

fogzás rágóka


A baba megnyugtatása

A fogzás tünetei számtalan eszköz segítségével enyhíthetők, azonban sokszor ez nem elég. Mivel a fájdalom és az irritáltság miatt a kisbaba hangulata eleve nyugtalanabb, zaklatottabb a szokásosnál, fontos, hogy a fájdalmat enyhítő és a nyáladzást csökkentő módszerek mellett a baba megnyugtatására is fordítsunk figyelmet!

A legtöbb kisbaba az ismerős környezetben, ismerős tárgyak között nyugszik meg a legkönnyebben, ezért fontos, hogy mindig legyen a közelben egy pihe-puha plüss játék, amit nagyon szeret!

Egy zenélő bébijáték is csodákra képes: a fény- és hanghatások odaszegezik a baba tekintetét és könnyen lekötik őket. Így egyszerűen elterelhetjük a figyelmet a fájdalomról és oldhatjuk a feszültséget.

Az egyik legrégebbi és egyben legegyszerűbb módszer, ha előkerül valamelyik klasszikus mesekönyv. A meseolvasás jót tesz a szülő-gyermek kapcsolatnak, miközben fejleszti a képzelőerőt és még az alvás elősegítésére is alkalmas.

 

Ha betartjuk ezeket a praktikákat, nemcsak a babának könnyítjük meg a fájdalmas hónapokat, de saját közérzetünkön is sokat javíthatunk! Neked van bevált módszered? Oszd meg velünk!

 

Képek forrása: Canva

Ezek is érdekelhetnek

A plüss játékok fejlesztő hatásai

A plüss játékok fejlesztő hatásai

Generációk nőttek fel puha plüss játékok társaságában. Tudtad, hogy a plüssök a gyermek érzelmi fejlődése szempontjából is hasznosak? Olvasd el tippjeinket!

Tovább olvasokTovább
A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A nappaliba káosz, párnák mindenütt, az asztalon pokróc, alatta viszont óriási kacagás és móka? Biztosan te is érkeztél már arra haza, hogy valamelyik szobában bunker fogadott. Ez egy szuper elfoglaltság kicsiknek és nagyoknak, ráadásul pozitív hatásai is vannak. Olvass tovább!

Tovább olvasokTovább
Önállóságra nevelés biztonságosan – Játék ötletek

Önállóságra nevelés biztonságosan – Játék ötletek

Miért jó, ha az önállóságra nevelés minél korábban kezdődik? Mik az önállóságra nevelés lépcsőfokai? A cikkben ezeknek járunk utána, és játék ötleteket is adunk.

Tovább olvasokTovább
Csináld magad! – Kreatív tavaszi ötletek gyerekeknek

Csináld magad! – Kreatív tavaszi ötletek gyerekeknek

A DIY ötletek tárháza tavasszal is kifogyhatatlan! Csináld magad dekoráció, tavaszi kreatív ötletek papírból, DIY húsvéti ötletek és még sok más a cikkben!

Tovább olvasokTovább
A hónap játéka

Iratkozz fel és nyerj!

Feliratkozóink közül minden hónapban ajándékot sorsolunk ki.

Feliratkozás