A picik sok változáson esnek át, viszont mindegyik közül az egyik legfájdalmasabb a fogak növekedése. A baba fogzás könnyítésére olvasd el praktikáinkat!
A babák többségének 6 hónapos korában kezd nőni a foga, azonban megesik, hogy korábban beindul a fogzás. Viszont az sem zárható ki, hogy kicsit később, egy éves korában indul növekedésnek az első fogacska. A legtöbb gyereknek 3 éves korára nő ki mind a 20 foga, az odáig vezető út viszont fájdalommal és sírással van kikövezve. Szerencsére vannak praktikák, melyek segítségével megkönnyíthetjük a folyamatot. Ehhez hoztunk ötleteket.A fogzás jelei – mire figyeljünk?
A csecsemő fogzás igen kellemetlen folyamat. A fájdalom oka egyszerű: a foggyökér növekedése. Képzeljük csak el, milyen szörnyű érzés lehet, ahogy az első fogak élei áthatolnak a baba ínyének felszínén! A fogzás tünetei már az első fogak megjelenése előtt felbukkannak, ami abból a szempontból szerencsés, hogy mi is időben észbe kaphatunk.A fogzás jelei:
- A kisbaba kevesebbet és rosszabbul alszik, többet sír éjszaka, nagyobb figyelmet követel.
- Magasabb a hőmérséklete, akár hőemelkedés is előfordulhat. Ebben az esetben mindenképp orvoshoz kell fordulni!
- A csecsemő ínye piros, duzzadt.
- Gyakran rág és harapdál.
- Intenzívebbé válik a nyáltermelése.
- Hasmenés vagy hígabb széklet is előfordulhat, ami pelenkakiütést is okozhat.
Fogzás sorrendje és menete
Mivel egy szimmetrikus folyamatról van szó, a fogzás sorrendje viszonylag kiszámítható, jobb- és bal oldalt az azonos fogak egyidőben nőnek. A folyamat végére összesen 20 tejfog bújik elő, de addig sok fájdalom vár a kicsikre, amit a fog áttörése okoz. Ezek közül is az őrlőfogak fájnak a legjobban. A fogzás sorrendje nem minden esetben alakul úgy, ahogy az jellemző, ezért ilyenkor sem kell rögtön megijedni! A tipikus csecsemő fogzás:- elsőként a metszőfogak bújnak ki,
- aztán az első őrlőfogak,
- majd a szemfogak
- utoljára pedig a hátsó őrlőfogak
- Alsó fogsor:
- középső metszőfog: 6-10 hónapos korban
- oldalsó metszőfog: 10-16 hónapos korban
- szemfog: 17-23 hónapos korban
- első őrlőfog: 14-18 hónapos korban
- második őrlőfog: 23-31 hónapos korban
- Felső fogsor:
- középső metszőfog: 8-12 hónapos korban
- oldalsó metszőfog: 9-13 hónapos korban
- szemfog: 16-22 hónapos korban
- első őrlőfog: 13-19 hónapos korban
- második őrlőfog: 25-33 hónapos korban
A fogzás fájdalomcsillapítás általi enyhítése: tippek és praktikák
Az olyan kellemetlenségek, mint a fog áttörése és az azzal járó fájdalom vagy éppen a fogzás kiütés bizonyos praktikákkal elviselhetőbbé tehetők. A baba fogzásának enyhítése és a fogzást segítő eszközök megkönnyebbülést jelentenek a csecsemők és a szülők számára egyaránt.A fogíny hűtése A baba fogzást elviselhetőbbé tehetjük, ha valamivel hűtjük az ínyt. A masszírozás is sokat segít: ehhez használhatunk valamilyen erre a célra alkalmazható gyógynövény tartalmú gélt is.
Védőkenőcs A fog áttörése előtt a baba feltűnően sokat nyáladzik, ami irritálhatja a bőrt. A fogzás kiütés ellen használjunk védőkrémet a baba állára, mellkasára!
A rágás segítése A fogzás rágóka és más szájba vehető, rágcsálható, szopogatható babaholmi segítségével sokkal elviselhetőbbé tehető a pici számára. Alkalmazható bármilyen textil bébijáték (a lényeg, hogy nagyon tiszta legyen), az esti tisztálkodáshoz pedig bébi fürdőjáték, de a fogzás cumi segítségével is kellemesebb élmény lehet.
A baba megnyugtatása A fogzás tünetei számtalan eszköz segítségével enyhíthetők, azonban sokszor ez nem elég. Mivel a fájdalom és az irritáltság miatt a kisbaba hangulata eleve nyugtalanabb, zaklatottabb a szokásosnál, fontos, hogy a fájdalmat enyhítő és a nyáladzást csökkentő módszerek mellett a baba megnyugtatására is fordítsunk figyelmet! A legtöbb kisbaba az ismerős környezetben, ismerős tárgyak között nyugszik meg a legkönnyebben, ezért fontos, hogy mindig legyen a közelben egy pihe-puha plüss játék, amit nagyon szeret! Egy zenélő bébijáték is csodákra képes: a fény- és hanghatások odaszegezik a baba tekintetét és könnyen lekötik őket. Így egyszerűen elterelhetjük a figyelmet a fájdalomról és oldhatjuk a feszültséget. Az egyik legrégebbi és egyben legegyszerűbb módszer, ha előkerül valamelyik klasszikus mesekönyv. A meseolvasás jót tesz a szülő-gyermek kapcsolatnak, miközben fejleszti a képzelőerőt és még az alvás elősegítésére is alkalmas. Ha betartjuk ezeket a praktikákat, nemcsak a babának könnyítjük meg a fájdalmas hónapokat, de saját közérzetünkön is sokat javíthatunk! Neked van bevált módszered? Oszd meg velünk! Képek forrása: Canva