Sok gyerek várja, néhány gyerek fél tőle, de valójában a szülők izgulnak a legjobban. Mutatjuk, hogy lehet a felkészülés az iskolára izgalmas és szórakoztató.
Az óvodai ballagás után a gyerekek már izgatottan várják a következő nagy lépést, az iskolát, hogy végre ők is a “nagyok közé” tartozhassanak. Néhányan kicsit félhetnek is az új helyzettől, de bármelyik csoportba is tartozzon a gyerek, a szülők jellemzően aggódnak és féltik a gyerekeket az új helyzettől. Minden szülő a legjobbat szeretné a gyerekének, ezért sokat segíthet a sulikezdésben, ha játékosan, iskola előkészítő feladatok segítségével készítjük fel a gyerekeket! Ehhez adunk tippeket és tanácsokat!Az iskolakezdő gyerek és szülő kihívásai
Az iskola első napja új kihívásokat tartogat a szülőknek és a gyerekeknek is. A gyerekek elhagyják a megszokott, biztonságos környezetet, amire az iskola előtt érdemes felkészülni. A gyerekek kihívásai Az új, ismeretlen környezet akár félelemmel is eltöltheti a gyerekeket. Az ovis társaktól való elszakadás szomorú lehet és azt is tudják, hogy az iskolában kevesebb játék és több kötöttség várja őket. A délutáni alvás és játék helyét átveszik az iskolához kapcsolódó feladatok és ezek mellett ijesztő lehet a gyerekek számára, hogy náluk sokkal idősebbekkel kell osztozni az épületen, az udvaron. Mivel az iskolában jellemzően egy tanító foglalkozik az egész osztállyal, ezért kevesebb figyelem jut egy-egy gyerekre, és muszáj önállónak lenni a gyerekeknek, ami eleinte nagy kihívást jelenthet. A szülők kihívásai A szülők gyakran féltik a gyerekeket az új kihívásoktól, és aggódnak a beilleszkedésük miatt. Gyakran tartanak attól, hogy nagyobb energia ráfordítást igényel majd a gyerek, hiszen leckét kell írni, segíteni kell a tanulásban, ellenőrizni kell a feladatokat, valamint a délutáni szakkörök, edzések, különórák közül is gyakran nehéz a választás. Érzelmileg is megterhelő lehet egy szülőnek ez az időszak, hiszen a gyerek önállósodásával egyre több magánügye, egyre több titka lesz. Az itt felsorolt pár kihívásból is világosan látszik, hogy a felkészülés az iskolára nagyon fontos a gyereknek és a szülőnek is. Forrás: 123RFA legjobb iskolára felkészítő feladatok és játékok
Tippek az érzelmi felkészítésre- Az utolsó suli előtti nyár szóljon a felhőtlenségről, a szórakozásról, és igyekezzünk elkerülni a túlzott aggódást!
- Osszuk meg a gyerekekkel az első saját iskolai élményeinket!
- Ha félnek az új helyzettől, meséljünk pozitív, vicces történeteket a mi iskolai élményeinkről!
- Erősítsük meg bennük, hogy mennyire nagy dolog iskolába menni, és mennyire büszkék vagyunk rájuk!
- Az iskola felkészítő feladatok fontos része, hogy tanítsuk meg a gyerekeknek, hogy saját maguk fognak felelni dolgokért.
- Süssünk, főzzünk együtt velük, és bízzunk rájuk feladatokat is, például terítést, asztal leszedést, rendrakást, akár még mosogatást is!
- Gyakoroljuk közösen a táska bepakolását, hogy a sulikezdés után minden gördülékenyen menjen!
- Játsszuk el, hogy az iskola reggelén hogyan pakolja be a táskát!
- Fontos, hogy már az évkezdés előtt magabiztosan tudják használni a ceruzát.
- Szerezzünk be kifestőket és rajzoljanak, fessenek sokat a gyerekek!
- Próbáljunk meg hosszabb koncentrációt igénylő, egyben élvezetes játékokat játszani!
- Érdemes építőkockázni, kreatív játékokat, hosszabb társasokat is kipróbálni, de a logikai játékok is hasznosak.
- Fizikálisan is fel kell készülnie a gyerekeknek a nagyobb megterhelésre.
- A korán kelés, az iskolatáska cipelése, a tesi órák mind megterhelőek lehetnek a gyerekeknek.
- Nyáron, ha tehetjük, kiránduljunk sokat vagy ügyességi játékok segítségével fejlesszük a fizikai képességeiket!
- Játsszuk el, hogy vajon milyen lesz az iskolában!
- Igyekezzünk szórakoztatóvá tenni a játékot akár szerepcserével is!
Ettől lesz sikeres a felkészülés az iskolára
Vannak gyakorlati készségek és feladatok is, amiket érdemes gyakorolni a gyerekekkel az első becsengetés előtt. Hogy mik ezek? Mutatjuk is!- Kinyitni az uzsonnás dobozt, és elcsomagolni a maradék tízórait.
- Felismerni a saját dolgait. Ismerje meg már otthon a saját tolltartóját, hátizsákját, pulóverét, hogy az osztályban ne keveredjenek össze a holmijai!
- Tartsa rendben a tolltartóját! Mutasd meg a suli előtt, hogy melyik eszközt mire tud majd használni!
- Tanítsd meg ceruzát hegyezni!
- Mutasd meg a helyes papírzsebkendő használatot, mielőtt nagyobb közösségbe megy!
- Tudjon önállóan öltözni! A kisebb darabokkal, például gombok, csattok, cipzárak, még nehezebben boldogulnak ebben a korban, ezért érdemes ezeket is betanulni otthon.
- Tanítsd meg a kupakok - akár kulacs, akár ragasztó - visszarakására már a suli kezdés előtt!