A legfontosabb fejlődési mérföldkövek egy gyermek életében

Hamar felcseperednek a gyerkőcök és sokszor csak kapkodjuk a fejünket olyan gyorsan változnak. Összegyüjtöttük ezért a legfontosabb fejlődési mérföldköveket!

„Olyan gyorsan felnőnek!”  – szokták mondani, nem véletlenül. A gyermekek rohamtempóban fejlődnek, ami egészen kicsi korban hatványozottan igaz. De mégis milyen változásokon mennek keresztül és mi történik velük ezalatt?

Cikkünkben körüljárjuk, hogy mik az egyes életkorok legszembetűnőbb sajátosságai, melyek a baba legfontosabb fejlődési szakaszai, és hogy mit kell tudni a nagyobb gyermek fejlődése kapcsán.

Gyermek fejlődése és életkori jellemzői

A gyermek fejlődése életkoronként változik, így egészen más miatt érdekes a csecsemő fejlődés folyamata, mint a nagyobb gyerekek fejlődési szakaszai. A csecsemők egészen más dolgokban ügyesednek, erősödnek, mint az 1-2 éves vagy az annál idősebb társaik.

A baba fejlődési szakaszai alapvetően sokkal gyorsabban váltakoznak, mint a nagyobb gyerekeknek. A kisbabák az első időszakban főleg a súlygyarapodással és a mozgás elsajátításával foglalatoskodnak, míg a 2 évesnél idősebb korú gyerekeknél inkább a szellemi érés folyamata gyorsul fel.

De melyik korosztálynál mik a fontosabb fejlődési mérföldkövek? A következőkben bemutatjuk, hogy melyek a baba fejlődési szakaszai és hogy alakul a gyermek fejlődése óvodáskorban és iskoláskorban!

Baba fejlődési szakaszai - kicsi a bors, de erős!

A baba fejlődése sok szempontból mérföldkő a szülők számára is, ugyanis ez az az időszak, amikor a legtöbbet aggódunk a gyermekekért. Nem is csoda, hiszen a kicsik ilyenkor még kevésbé képesek kommunikálni és sokkal nehezebben fejezik ki szükségleteiket. Emiatt nehezebben értjük meg, hogy mit szeretnének, ami – főleg a kezdő szülők életében – sok izgalommal jár.

Azonban nem is gondolnánk, hogy máris mennyi mindent tudnak! A kisbabák erősebbek és életrevalóbbak mint hinnénk: életük első szakaszában jelentős szerepet kap a testi fejlődés, így hónapról hónapra óriási változások mennek végbe. Nézzük, mik a kicsik fejlődési szakaszai újszülött kortól óvodáskorig!

Újszülött

Az újszülött baba fejlődése tulajdonképpen nem más, mint ismerkedés az anyaméhen kívüli világgal. Egy újszülött az erős hangra, és fényre már a születéskor is reagál, majd apránként megtanulja hason fekve felemelni az állát, átfordítani a fejét, a végtagjait pedig képes könyöknél és térdnél hajlítva, normál csecsemő tartásban tartani.

Fel tudja ismerni a szülei arcát, hangját, illatát és már a korai szakaszban felveszi a szemkontaktust, a szemével fókuszál, majd képes követni a mozgó személyeket és tárgyakat. A kisbaba sírása csupán néhány hét alatt differenciálttá, felismerhetővé válik és felfedezi a kezét, a kezeihez érintett tárgyakat már meg tudja fogni.

Csecsemő

A csecsemőkor óriási mérföldkő a testi fejlődés szempontjából. Ebben az időszakban rengeteg fontos változás megy végbe, a kicsi rengeteg új dolgot tanul meg.

Egy egészséges csecsemő megemeli, és meg tudja tartani a fejét, a hasáról át tud fordulni az oldalára, esetleg onnan a hátára is, gőgicsél, nyálbuborékokat fúj, megtanul kortyolva inni, figyelme éber és tetszenek neki a mondókák, a zene, a ritmikus gyakorlatok és már lekötik a több érzékszervére ható játékok is, például a színes, markolászható fajáték.

Az 1. év

A baba fejlődési szakaszai szempontjából fontos mérföldkövek következnek az első évben. Ebben a korban a kicsi dolgokba kapaszkodva már képes felállni, oldalazva próbál lépegetni és egymásba tudja helyezni a játékokat.

Ez a korosztály egyre több kapcsolatot keres a szülővel, kedvenc játékai repetitívek, sok ismétlés jellemző rájuk, ami szintén fontos a tanulás folyamata során. Ezért olyan népszerű ebben a korban az építőjáték is, amit újra és újra összerakhatnak.

A 2. év

A gyermek második életévében a testi fejlődés után a szellemi érés válik jelentőssé. Ez általában nyugodtabb időszak a szülők életében, hiszen a kicsik ebbe a korba lépve általában már átalusszák az éjszakát, megtanulnak önállóan közlekedni és jobban elfoglalják magukat napközben is. Ebben segítenek a különböző fejlesztő játékok is.

gyermek fejlődése


Gyermek fejlődése óvodáskorban

A gyermekek életében az egyik legnagyobb mérföldkő az óvoda és az iskola megkezdése. Ezek a meghatározó pontok az egész életükre kihatnak, ezért mi is külön részt szentelünk ezeknek az időszakoknak!

A gyermek fejlődése óvodás korban

A gyermek egészséges fejlődése magába foglalja a beszéd érését is, ami az óvodáskor kezdetén rohamtempóban megy végbe. Ahogy a kicsi egyre magabiztosabban beszél, úgy egyre kevesebb hangulati ingadozást tapasztalhatunk nála, hiszen egyre könnyebben érteti meg magát másokkal is.

A családján kívül az óvoda lesz a gyermek életének első közössége! Az oviba csöppenve új ismeretségekre tesz szert, és megtapasztalja, hogy milyen az ismeretlen kortársakkal és az idegen felnőttekkel való barátkozás.

Kezdetét veszi a társas kapcsolatok kialakítása, és megköttetnek az első barátságok is. A csoportos játékok, közös éneklés és zenélő játékok kipróbálása tovább erősítheti ezeket a kapcsolatokat!

Az óvodások személyiségét egocentrizmus jellemzi, ami annyit tesz, hogy minden helyzetben magukból indulnak ki és saját magukat helyezik a középpontba. Azonban ez csak egy múlandó korszak, ami miatt nem kell aggódni! Ebben az életszakaszban előkerülnek a szerepjátékok: a játékbaba és a plüss állatok segítségével a kicsik könnyen előadhatják, hogy mi zajlik bennük.

Gyermek fejlődése iskoláskorban

Az iskoláskorú gyermekek lényében egyre erősebbé válik az éntudat. Az Erikson-féle fejlődésmodell szerint a kisiskoláskor fő mozgatórugója a teljesítménymotiváció, ezért a gyerekek egyre több erőfeszítést hajlandóak tenni a siker érdekében.

Elkezdik kialakítani a kitartásra, az együttműködésre és az empátiára való hajlamukat, valamint egyre fontosabb szerepet kap az életükben a kreativitás és az alkotás is. A fantáziájuk kibontakoztatását kreatív, fejlesztő játékok kipróbálásával segíthetik.

 

Képek forrása: Canva

Ezek is érdekelhetnek

Szülői figyelem és a játék jelentősége – Hogy csináljuk jól?

Szülői figyelem és a játék jelentősége – Hogy csináljuk jól?

Milyen a jó szülői figyelem? Mi a közös játék funkciója? Mi a kreatív játékok és az értő figyelem szerepe? Ásd bele magad a témába cikkünk segítségével!

Tovább olvasokTovább
Babaváró buli ötletek – Tippek a szervezéshez

Babaváró buli ötletek – Tippek a szervezéshez

Egy kisbaba érkezése mindig izgalmas esemény, amelyet érdemes méltó módon megünnepelni. A babaváró buli kiváló alkalom arra, hogy a leendő szülők a barátaikkal és családtagjaikkal együtt osszák meg az örömüket, és egy kellemes délutánt vagy estét töltsenek el együtt. Ha te is egy ilyen esemény szervezésén gondolkodsz, érdemes alaposan átgondolni a részleteket, ezért összegyűjtöttük a legjobb tippeket!

Tovább olvasokTovább
A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A nappaliba káosz, párnák mindenütt, az asztalon pokróc, alatta viszont óriási kacagás és móka? Biztosan te is érkeztél már arra haza, hogy valamelyik szobában bunker fogadott. Ez egy szuper elfoglaltság kicsiknek és nagyoknak, ráadásul pozitív hatásai is vannak. Olvass tovább!

Tovább olvasokTovább
Játszótéri konfliktusok – Hogyan kezeljük őket?

Játszótéri konfliktusok – Hogyan kezeljük őket?

A játszótér, a homokozó gyakori helyszíne a konfliktusoknak. De hogy a legkönnyebb a játszótéri konfliktusok feloldása? Konfliktuskezelés játékok segítségével.

Tovább olvasokTovább
A hónap játéka

Iratkozz fel és nyerj!

Feliratkozóink közül minden hónapban ajándékot sorsolunk ki.

Feliratkozás