Milyen a jó szülői figyelem? Mi a közös játék funkciója? Mi a kreatív játékok és az értő figyelem szerepe? Ásd bele magad a témába cikkünk segítségével!
Amikor kisbabád születik, minden figyelmed felé fordul. De hogyan maradhat ez meg hosszú távon? Milyen fajtái vannak a figyelemnek, hogyan lehet jól figyelni és miként kapcsolódik ide a játék a gyerekkel? Olvass tovább!Egy lépést hátra: A figyelem fajtái
Babád születését követően szimbiózisban élsz vele, hiszen még teljesen tőled függ a kicsi, ezért te folyamatosan monitorozod és kielégíted a szükségleteit, amikor jelez. Az idő elteltével azonban egyre jobban tudatosul gyermekedben, hogy ő egy különálló egyén. A kicsi még nem tudja kifejezni a szándékát, csimpaszkodik, nyűgös. Már távolodna egy kicsit, ez pedig könnyen fordítva értelmezhető, ezért a szülő még jobban közeledik. Ilyenkor érdemes határozottnak lenni, és észrevenni, hogy egy kis távolságra van szüksége gyermekednek. A kevesebb néha több! Hajlamos vagy arra, hogy ha nem érted, mi történik, még alaposabban monitorozod gyermekedet? Ezzel nincs probléma, de próbáld meg felismerni, ha épp az elkülönülés gyermeked célja. Ilyenkor a kevésbé éber figyelem többet használ. Lépj egy lépést hátra! Cseréld le az indokolatlanul erős figyelmi fókuszt, így gyermeked valós szükségleteire tudsz figyelni. Ehhez íme néhány szabály:- Alakíts ki napi rutint saját magad és gyermeked számára is!
- Legyenek olyan feladatok, amiket önállóan kell megoldania gyermekednek!
Milyen a jó szülői figyelem?
- A jó szülői figyelem nem állandó, azonban bármikor felkelthető, amikor a gyermeknek szüksége van rá.
- Fontos, hogy nem a szülői kapcsolódási igényeinek kielégítésére szolgál, hanem a gyerek szükségleteire reagál.
- A megfelelő szülői figyelem szelektív. Olykor a megfelelő megoldási módok irányába terel, máskor pedig körülöleli a gyermeket.
Ezért hasznos a közös játék
Az értő figyelem eszközei között a közös játék toplistás. Ez nagyon fontos a jó kapcsolat szempontjából, de számos más módon is segíti a családi köteléket. Az együtt töltött idő segítségével a kommunikáció is könnyebbé válik, a figyelem pedig a gyermek igényei szerint irányul. Játsszatok szabadon játszható játékot! Egy ilyen játék közben a gyerek találja ki a szabályokat a történetet, és a szülő az alkalmazkodó fél.- Ez fejleszti a gyermek önbizalmát.
- Erősíti a döntéshozatali képességét.
- A társas készségei is javulnak.
- Használja a fantáziáját.