A kiskori személyiségfejlődés még nem tudatosan, hanem ösztönösen történik, melyben a gyermeki fantázia óriási szerepet játszik. Szülőként így segíthetjük.
Nem véletlenül mondják, hogy a gyerekek sokáig álomvilágban élnek: a gyerek fantázia csodákra képes, hiszen a segítségével akár minden percben más és más univerzumot teremthetnek maguk köré. Ez a fantáziálás valójában nagyon fontos a személyiségfejlődést befolyásoló tényezők közül. Sőt, más készségük fejlődésében is alapvető szerepet játszik! A passzív befogadást erősítő, ingerekkel túlzsúfolt digitális korban a szülőkre komoly feladat hárul: a fantázia fejlesztése. Tippjeinkkel és fantázia fejlesztő játékok listájával megmutatjuk, hogyan teljesedhet ki a gyermeki fantázia és ezzel a gyermek személyisége a 21.században is!A személyiségfejlődés fontossága kiskorban A gyermekeknél a személyiségfejlődés nem tudatos folyamat eredménye. Minden korai éveikben őket érő inger, hatás és tapasztalat lehet a személyiségfejlődést meghatározó tényezők egyike. A kisgyermekkor a következő készségek és jegyek kialakulásának az időszakai:
- Szociális készség: A kicsi felfedezi az emberek egymáshoz való viszonyát, keresi a helyét a világban, és elkezdi megtanulni, kivel hogyan viselkedhet.
- Empátia: Megtanul együtt érezni a másikkal, bele tudja képzelni magát a helyzetébe.
Például: nem bántom a másikat, mert szeretném, ha engem sem bántanának. - Kitartás: A gyermekkori fantáziálás kitartó munkával sikerré válhat.
Például: sokat dolgozom az elképzelt rajzomon, és büszke leszek a végeredményre. - Temperamentum: Az első években alakul ki a gyerek temperamentuma is: mennyire lesz aktív, társasági vagy inkább introvertált típus?
Például ha a fantáziajáték keretein belül olyan szuperhősök, akik megvédik az elesetteket, az óvodában is támogatni fogják a társaikat erőszakoskodás helyett. Önállóságra nevel A fantázia világában a gyerekek gyakran felnőttként képzelik el magukat, vagy olyan dolgokat próbálnak ki, amiket még nem sikerült teljesíteniük. Miért ne lehetne a mi gyerekünknek olyan szuperképessége, ami villámgyors pakolásra ad lehetőséget? Szociális készségeket fejleszti Ha a fiktív kalandokat nem egyedül élik át, hanem például társaikkal szövetkeznek az erdő lakóinak megmentésére, másnap az óvodában is nyitottabban fordulnak majd a többi gyerekhez.
Mit tehetünk szülőként a gyerek fantázia fejlesztéséért? Bár a személyiségfejlesztés az óvodában is része a pedagógiai programnak, szülőként továbbra is mi tehetünk legtöbbet a gyermeki fantázia kivirágzásáért különböző fejlesztő játékok és szerepjátékok segítségével.
- Olvassunk sok mesét!
- Kérdezzük meg a gyerekeket, mit álmodtak!
- Játsszunk szerepjátékokat!
- Társasozzunk!
- Jöhetnek a kifestők, kreatív játékok!
- Diavetítőzzünk!
Képek forrása: Canva