Bizonyára mindenki számára ismerős a félelem a sötéttől. De mit csinálj, ha nehezen alszik el a gyerek? Esti rutin kialakítása és más tippek a cikkben!
Az elalvás gyakran még szülőként is nehezen megy, és a legtöbb felnőttnek megvannak a saját félelmei. De mitévő legyél, ha ez a legféltettebb kincseddel történik? Ebben a cikkben választ adunk arra, hogy mi állhat a hátterében annak, ha nehezen alszik el a gyerek, és hogy miért alakul ki a félelem a sötéttől. Ha szeretnéd tudni, hogy hogyan segíthetsz, ha a gyerek fél a sötétben, olvass tovább!Nehezen alszik el a gyerek? – Ez állhat a háttérben
Az alvás, altatás sok szülő számára jelent kihívást. Igazán szerencsésnek mondhatják magukat azok, akiknek „jó alvó” a gyerekük – náluk az esetek többségében az esti altatás gond nélkül megy. De miért megy olyan nehezen az elalvás, és miért annyira gyakori a rossz álom a többieknél? Ha nehezen alszik el a gyerek, előfordulhat, hogy fél. A félelem kialakulása egy teljesen természetes folyamat. A legtöbben persze olyantól rettegnek, ami önmagában nem is veszélyes, ám felkelti a fantáziájukban élő ijesztőbbnél ijesztőbb gondolatokat: ez a sötétség. A gyerek félelem a sötétben egy teljesen természetes kivetülése az aznap tapasztalt, a kicsi számára ijesztő élményeknek és kiváló „hely” a fantáziájában élő mumusok számára is. Ha szeretnéd tudni, hogy mikor és miért alakul ki a félelem a sötéttől, olvass tovább!Félelem a sötéttől – Mikor és miért alakul ki?
Mint azt már írtuk, az éjszakai félelem gyerekeknél egy teljesen normális jelenség, hiszen a fejlődésük szerves részét képezi. Úgyhogy aggodalomra semmi ok! Az, hogy a baba fél a sötétben, annak a jele, hogy egyre inkább tudatában van a körülötte lévő világnak, és próbálja értelmezni az érzékelt dolgokat. Ez a félelem nem velünk született tulajdonság, az agynak a félelemérzetért felelős része csak később aktiválódik oly mértékben, hogy valódi félelemről beszélhessünk. Nagyjából 2-3 éves kortól érkezik el az az idő, amikor a gyermeki fantáziavilág fejlődésével együtt bármiben megtalálhatja félelme tárgyát a babácska, legyen az akár egy szimpla hajvágás, fürdővíz, wc, libbenő függöny vagy akár a sötétség.Így segíthetsz, ha a gyerek fél a sötétben
Ha azt veszed észre, hogy gyermeked fél a sötétben, fontos, hogy megfelelően kezeld a helyzetet. És ami még ennél is fontosabb: semmiképp se ijesztegesd (még viccből se) és ne bagatellizáld a félelmeit. Kerüld az ijesztő filmeket, és lehetőleg az esti rajzfilmnézést is cseréld olvasásra. És hogyan segítheted még? Íme!- Esti mese:
- Alvós játékok:
- Éjjeli fény:
- Mesés praktikák:
- Közös utánajárás:
- Nem utolsósorban: ÖLELÉS. Hiszen mindenre gyógyír anya és apa ölelő karjaiba bújni. Ráadásul, míg a fenti ötletek némelyike csak nagyobb gyerekeknél működik, ez a legkisebbek esetében is hatékony, nem mellesleg a legfontosabb módja a félelem elűzésének.