Sátorozás gyerekekkel - tippek és tanácsok a családi kalandhoz

A nyári vakáció a gyerekek számára a kalandról és az új élményekről szól, ehhez pedig a szülőknek is alkalmazkodni kell. A vakáció beköszöntével a kerti játékok mellett a kempingezést is sok gyerek szeretné kipróbálni, esetleg a sátrazás-rajongó szülők szeretnék gyerekeikkel is megismertetni az élményét. A sátrazás Magyarországon nagyon népszerű, de mielőtt nyakunkba vesszük a természetet, érdemes néhány dolognak utánanézni. 

A nyári vakáció a gyerekek számára a kalandról és az új élményekről szól, ehhez pedig a szülőknek is alkalmazkodni kell. A vakáció beköszöntével a kerti játékok mellett a kempingezést is sok gyerek szeretné kipróbálni, esetleg a sátrazás-rajongó szülők szeretnék gyerekeikkel is megismertetni az élményét. A sátrazás Magyarországon nagyon népszerű, de mielőtt nyakunkba vesszük a természetet, érdemes néhány dolognak utánanézni. 

 

Miért jó kaland a sátorozás az egész család számára?

Izgalmas

Az erdőben vagy egy tóparton éjszakázás teljesen új élmény lehet a gyerekünknek a megszokott, hálószobai alváson túli izgalmas kaland. 

 

Pénztárcabarát élmény 

Ha már megvan a kemping felszerelésünk, fillérekből gyűjthetünk életre szóló élményeket. Akár a kertünkben is felállíthatjuk a sátrunkat, de a kiépített kempingek is általában olcsóbbak, mint egy középkategóriás szállás.

 

Közösségi élmény

Van jobb családi csapatépítő, mint egy sátorozás gyerekekkel? A kempingezésben mindenki meg tudja találni a saját feladatát, hogy sikeres legyen például a sátor felállítása. 

 

Szélesíti a komfortzónát

Kisebb gyerekeknek elsőre félelmetesnek tűnhet a biztonságos otthonon kívül aludni, de könnyen rájönnek, hogy milyen fantasztikus élmény a sátrazás. 

Önbizalmat is ad a gyerekeknek, kevésbé lesznek félősek, kivéve persze, ha egy medve zavarja meg az éjszakát, de szerencsére erre Magyarországon kicsi az esély. 

 

A sátorozás kellékei

Ha egy igazán sikeres sátorozós élményt szeretnénk magunknak és a családunknak, akkor érdemes alaposan felkészülni, hogy komfortosan tudjunk nyaralni.

 

Milyen sátrak közül választhatunk? 

  • A tipikus sátor gyerekeknek az indián sátor, ami a kempingezés előszobája. Ezek a játszósátrak felállíthatók a szobában vagy a kertben is egy délutáni alváshoz. Akár éjszakára is maradhatunk, hogy szoktassuk a gyerekeket a nagy kalandhoz. Jópofa jelmezek ezt a bulit is feldobják! 
  • A hagyományos, egy légterű sátrak jellemzően a kint éjszakázáshoz lettek kialakítva. A használatát addig javasoljuk, míg kicsik a gyerekek, hogy még kényelmesen elférjen mindenki.
  • A családi sátrak több légterűek, nagyobb gyerekekre és családokra alakították ki, a sátoron belül jellemzően több hálófülke van.
sátorozás kellékei

Forrás: iStock

 

Milyen részei vannak a sátornak?

  • Cövekek: mindig ellenőrizzük, hogy legyen belőle elegendő mennyiség. Ezekkel fogjuk a földhöz rögzíteni a sátrunkat.
  • Belső sátor: ez szinte maga a sátor. Az alsó része vastagabb, igyekezzünk vízállót választani belőle. Az ajtaján található szúnyogháló is, ami a nagy nyári hőségekben azért is praktikus, mert ha nem esik az eső, elég ha csak a szúnyoghálót húzzuk be, így jobban szellőzik a sátrunk.
  • Rudak: amitől a sátornak sátor formája lesz. Vigyázzunk, hogy meglegyen az összes darab és ne törjük el őket, mert egy törött sátorrúd keresztbe húzhatja a családi sátorozást.
  • Külső sátor: ez a réteg megvéd minket az eső ellen és napsütésben árnyékolóként is funkcionál.
  • Zsinórok: segítségükkel kifeszíthetjük a sátrunkat.
 

Mi van a sátron túl?

  • Matrac/polifoam: ha az otthonunkhoz hasonló kényelmet szeretnénk elérni az erdőben is, mindenképpen legyen alattunk egy összetekerhető polifoam vagy egy felfújható matrac.
  • Hálózsák: a sátrazás elengedhetetlen kelléke. Helyettesíthetjük akár egy takaróval is, ezt az időjárástól függően tudjuk eldönteni.
  • Párna: választhatunk felfújhatósat, az otthonit vagy akár a ruháinkból is a fejünk alá tehetünk néhány puhább darabot.
  • Fejlámpa/zseblámpa: hogy a sátorban is tudjunk világítani.
  • Extra tipp: legyen nálunk szúnyog- és kullancsirtó, illetve füldugó is, ha túl hangos lenne a környezet.
 

A sátrazás szabályai

Ne rongáljuk a környezetet!

Csak olyan helyre verjük fel a sátrunkat, ahol nem károsítunk vele semmit. Mindig figyeljünk arra, hogy a lehető legkisebb nyomot hagyjuk magunk után a természetben és fokozottan figyeljünk a tájvédelmi körzet jelölésekre is! 

 

Óvatosan a fák alatt!

Túl öreg fa alá ne verjük fel a sátrunkat. Csak olyan fa alatt kempingezzünk, amin nincsenek nagy, száraz ágak, amiket esetleg a szél lefújhat. A szélben dülöngélő fáktól pedig próbáljunk minél messzebb sátrat verni.

 

Magasabban fekvő helyet keressünk!

Próbáljuk meg kisebb dombra állítani a sátrunkat, ahonnan le tud folyni a víz eső esetén. Kerüljük a völgyeket, mocsaras helyeket, mert könnyen befolyhat a víz és elázhat a sátrunk. 

 

Ne rakjunk tüzet közvetlenül a sátor mellett!

A tűzből felszálló pernye kiégetheti a sátrunkat, ezért vigyázzunk vele. Ha mindenképpen a sátrunk közelében tudunk csak tüzet gyújtani, akkor ügyeljünk rá, hogy ne tartózkodjon senki a sátorban, amíg ég a tűz.

 

Legyen olyan út a közelben, amit ismerünk!

Ha bármilyen probléma, vihar, hirtelen megbetegedés vagy más miatt hirtelen haza kell indulni, jó, ha van a közelben olyan út, amit jól ismerünk.

 

Sátrazás tippek - erre figyeljenek a gyerekek és az egész család

A sátorozás gyerekekkel egy életre szóló, izgalmas kaland. Törekedjünk arra, hogy a gyerekek végig jól érezzék magukat és biztonságban legyenek. 

  • Meséljünk a természetről, korábbi pozitív sátras élményeinkről!
  • Játékos formában tanítsuk meg és kérdezzük ki a sátrazás szabályait!
  • Tanítsuk őket a természetről, a fákról, az erdőben élő állatokról!
  • Mindenképpen vonjuk be a gyerekeket is a sátorállítás feladataiba és a táborhely kialakításába!
  • Engedjük át a hely kiválasztásának szabadságát a sátrunkon belül is!
  • Rakjunk a gyerekek közelébe lámpát, amit bármikor felkapcsolhatnak, ha szükségét érzik!
  • Kísérjük ki őket, ha éjszaka WC-re szeretnének menni!
  • Lefekvés előtt meséljünk nyugtató, kedves történeteket, hogy ne féljenek éjszaka!
  • Legyünk testi kapcsolatban is a gyerekekkel, hogy biztonságban érezzék magukat!
  • Ha zajokat hallanak, nyugtassuk meg őket. Legyünk mi is magabiztosak és igyekezzünk könnyedén, viccesen felfogni mindent!
sátorozás gyerekekkel

Forrás: 123RF

 

Címlapkép forrása: 123RF

Ezek is érdekelhetnek

Önállóságra nevelés biztonságosan – Játék ötletek

Önállóságra nevelés biztonságosan – Játék ötletek

Miért jó, ha az önállóságra nevelés minél korábban kezdődik? Mik az önállóságra nevelés lépcsőfokai? A cikkben ezeknek járunk utána, és játék ötleteket is adunk.

Tovább olvasokTovább
A plüss játékok fejlesztő hatásai

A plüss játékok fejlesztő hatásai

Generációk nőttek fel puha plüss játékok társaságában. Tudtad, hogy a plüssök a gyermek érzelmi fejlődése szempontjából is hasznosak? Olvasd el tippjeinket!

Tovább olvasokTovább
A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A nappaliba káosz, párnák mindenütt, az asztalon pokróc, alatta viszont óriási kacagás és móka? Biztosan te is érkeztél már arra haza, hogy valamelyik szobában bunker fogadott. Ez egy szuper elfoglaltság kicsiknek és nagyoknak, ráadásul pozitív hatásai is vannak. Olvass tovább!

Tovább olvasokTovább
Játszótéri konfliktusok – Hogyan kezeljük őket?

Játszótéri konfliktusok – Hogyan kezeljük őket?

A játszótér, a homokozó gyakori helyszíne a konfliktusoknak. De hogy a legkönnyebb a játszótéri konfliktusok feloldása? Konfliktuskezelés játékok segítségével.

Tovább olvasokTovább
A hónap játéka

Iratkozz fel és nyerj!

Feliratkozóink közül minden hónapban ajándékot sorsolunk ki.

Feliratkozás