Valentin-nap a gyerekek nyelvén

Egyre többen tartják meg a maguk módján a szerelem és szeretet ünnepét, ami remek apropó a kicsiknek egy kis közös foglalkozásra és az érzéseik, azon belül is a szeretet kifejezésének gyakorlására.

Egyre többen tartják meg a maguk módján a szerelem és szeretet ünnepét, ami remek apropó a kicsiknek egy kis közös foglalkozásra és az érzéseik, azon belül is a szeretet kifejezésének gyakorlására.

Az ünnep pontos eredetét tekintve megoszlanak az elképzelések, de Szent Valentinhoz, a szerelmesek védőszentjéhez kell visszanyúlni az időben, aki római papként a kereszténység üldözésekor halt mártírhalált. A legenda szerint a börtönből levelet küldött a barátainak, hogy tudják, szereti őket. Mások szerint egyenesen azért került fogságba, mert a császár akarata ellenére kötött házasságokat, ezzel is a szerelem mellé állva. Valentin rabsága során állítólag közelebbi kapcsolatba került a börtönőr lányával, és neki hagyott levelet. Akárhogyan is, mára a Valentin- (vagy Bálint-) napot a szerelem és szeretet ünnepeként tartják számon, amikor valamilyen figyelmességgel lepjük meg azokat, akik közel állnak a szívünkhöz.

Az egészséges lelki fejlődéshez nélkülözhetetlen az érzelmek sokszínűségének megélése és kifejezése. Az egymás iránti szeretet kimutatása a társas kapcsolatok egyik tartópillére, vagyis a gyermek későbbi szociális és pszichikai boldogulása függhet attól, meg tudjuk-e tanítani – a saját példánkon keresztül is –, mi ennek a módja. A példamutatásunk ideális esetben folyamatos, Valentin-napkor viszont plusz lehetőségünk nyílik megmutatni, hogyan lehet apró figyelmességgel örömet okozni a szeretteinknek, és mindeközben még jól is érezhetjük magunkat.  

 

A legértékesebb ajándék az, amit szívből adnak

Ha egy meglepetés az ajándékozó keze munkáját dicséri, attól csak még értékesebb lesz, hiszen időt és energiát szánt arra, hogy elkészítse egy számára fontos ember ajándékát. Emlékeztessük erre a gyerekeket is, hogy megértsék, az ajándékozás lényege nem az ajándék ára, hanem az, hogy szeretettel adják, gondolnak és figyelnek a másikra!

Kezdeményezzünk közös alkotást, hogy gyermekünk megajándékozhassa a barátait, családtagjait vagy esetleg a kedvenc óvó nénijét! Ha valaki szívesen rajzol, fest vagy zsírkrétázik, biztos szívesen készítene másoknak is szép képet, sőt színes képkeretet is gyárthat papírból. A nagymamák féltve őrzött kincsként őriznének egy fényképet az unokáról, ami a saját készítésű keretben pihen. Akár egyetlen színes papírlapból is csodálatos dolgok születhetnek egy kis kézügyességgel, csak ki kell választani a gyereknek tetsző origami-mintát, és már készülhet is a papírvirág, -lepke, -hajó és még sok más. Szülői segítségre valószínűleg szükség lesz az elején, főleg ha bonyolultabb mintát szemelt ki a kicsi. Ha netán papír helyett valami mást szeretne kiszínezni, próbálja ki a gipszöntést! A kis sablonokkal nem lehet hibázni, a kiszáradt formákat pedig kedvére pingálhatja. A kislányok körében divatos a barátságkarkötő viselése, melyet maguk is elkészíthetnek gyöngyből vagy fonalból, a kész portékát pedig a legjobb barátnőiknek ajándékozhatják.

Ha az alkotókedv éppen nem buzogna bennetek, akkor is számtalan közös, apró kedvességgel lephetitek meg a szeretteiteket Valentin-napon. Csoki, virág, puszi, ölelés, bögre kakaó, ágyba reggeli/ünnepi vacsi – amelynek az elkészítésébe a csemetédet is bevonhatod, hiszen így sokkal vidámabb lesz –, plüss, az ilyenkor stílszerű szívecskés tárgyak, és még ezeken kívül sok más lehetőség van, csupán a fantázia szab határt. Az viszont biztos, hogy szülőként a mi felelősségünk, hogy a csupaszív gyerekek megtanulják és megőrizzék azt a képességüket, hogy kimutassák a szeretetet.

Ezek is érdekelhetnek

Önfegyelem fejlesztése gyerekeknél – Tippek és játék ötletek

Önfegyelem fejlesztése gyerekeknél – Tippek és játék ötletek

Az önkontroll hiánya mögött számos ok állhat. De miért fontos az önuralom fejlesztése gyerekeknél? Önkontroll fejlesztő gyakorlatok és tippek a cikkben!

Tovább olvasokTovább
Játszótéri konfliktusok – Hogyan kezeljük őket?

Játszótéri konfliktusok – Hogyan kezeljük őket?

A játszótér, a homokozó gyakori helyszíne a konfliktusoknak. De hogy a legkönnyebb a játszótéri konfliktusok feloldása? Konfliktuskezelés játékok segítségével.

Tovább olvasokTovább
Önbizalomhiány gyerekeknél – Így segíthetünk a fejlődésben

Önbizalomhiány gyerekeknél – Így segíthetünk a fejlődésben

Mitől alakul ki az önbizalomhiány gyerekeknél, és mit tehetsz ellene? Mit érhetsz el önbizalom növelő sportok segítségével? Válaszok a cikkben.

Tovább olvasokTovább
Játék testvéreknek – Így erősíthető a testvéri kapcsolat

Játék testvéreknek – Így erősíthető a testvéri kapcsolat

Milyen a jó testvéri kapcsolat, és hogyan kezelhető a testvérharc? Bemutatjuk, miképp segítenek a testvér játékok a szoros testvéri kapcsolat kialakításában.

Tovább olvasokTovább
A hónap játéka

Iratkozz fel és nyerj!

Feliratkozóink közül minden hónapban ajándékot sorsolunk ki.

Feliratkozás