5+1 készség, amit fejleszthetnek a kreatív játékok gyerekeknek

A gyerekek szinte születésük pillanatától játszanak, hiszen a játékon keresztül szerzik meg a fejlődésükhöz szükséges készségeket és ismerik meg a világot. Ezért érdemes odafigyelnünk arra, hogy a gyerekszobában sorakozó eszközök között minél több, a gyerekek életkorának megfelelő kreatív játék kapjon helyet.

A gyerekek szinte születésük pillanatától játszanak, hiszen a játékon keresztül szerzik meg a fejlődésükhöz szükséges készségeket és ismerik meg a világot. Ezért érdemes odafigyelnünk arra, hogy a gyerekszobában sorakozó eszközök között minél több, a gyerekek életkorának megfelelő kreatív játék kapjon helyet.

A készségfejlesztő játékok közé pedig nagyon változatos darabok tartoznak: megtalálhatóak köztük a 0 éves kortól ajánlott építőkockák, az ovisok kommunikációs készségeit fejlesztő kreatív játékok és az esős napokra derűt hozó családi társasok is.  

Íme 5+1 a tanuláshoz és a kiegyensúlyozott felnőtt élethez szükséges készség, amit már a legkisebb korban észrevétlenül fejleszthetünk kreatív játékok segítségével. 

 

1. Kézügyességet fejlesztő kreatív játékok

Miért fontosak a kézügyességet fejlesztő kreatív játékok? A kisgyerekek minden új tevékenységhez a kezüket használják, tapintás, fogás útján fedezik fel a világot. Az apró ujjak összehangolt működését pedig nem könnyű kivitelezni! A babaként elsajátított finommotorikus készségek teszik lehetővé, hogy az óvodások sikeresen beköthessék a cipőfűzőjüket, a kisiskolások pedig megalkothassák első “a” betűjüket. 

A kis kezek nagyon gyorsan fejlődnek, ezért fontos, hogy minél több, az életkoruknak megfelelő szórakoztató és fejlesztő játék álljon rendelkezésükre. 

Tökéletes készségfejlesztő játék például a gyurmázás, a gyöngyfűzés, a homokozás, a legózás, vagy bármilyen “csináld magad” építőjátékkal való foglalatoskodás. 

 

2. Kreatív fejlesztő játékok a vizualizációért

 

A mai, digitális generációt már sokkal több vizuális inger éri, mint a szüleik korosztályát. Meg kell tanulniuk eligazodni a rengeteg hatás között, amit az online játékok helyett érdemes inkább klasszikus, a szemet nem megerőltető készségfejlesztő játékok használatával segíteni. 

Ilyen kreatív játékok a kifestők, kirakók, a zsírkréták vagy egy játék mikroszkóp

 

3. Csapatmunka - korunk egyik legfontosabb készsége

 

A gyerekek már a játszótéren is számos szociális készséget igénylő helyzettel találkoznak. Az introvertáltabb csöppségek számára is elengedhetetlen, hogy feltalálják magukat a társas szituációkban, hiszen a csapatmunka a homokozótól a munka világáig fontos része lesz az életüknek

A társasjátékok, a közösen épített homokvár,  csapatban alkotott színes rajz, a babákon, bábokon, legófigurákon keresztül gyakorolt szerepjáték vagy barkácsolás mind olyan kreatív játékok, amivel villámgyorsan együttműködésre taníthatjuk a gyerekeket. 

 

4. A hallást fejlesztő kreatív játékok - zene a szülők füleinek!

 

Első hallásra ijesztő lehet elképzelni az egész nap xilofont püfölő csemeténket, de a zenélő játék okozta zaj a gyerekeknek hihetetlenül hasznos! A vizuális ingerek mellett audiohatások is folyamatosan érik a kicsiket, amik közül ki kell bogozniuk a számukra fontos hangokat.

A hallás fejlesztésével nem feltétlenül nevelünk egy kis Mozartot, viszont sokkal szemfülesebbé válik a gyerkőc. A xilofonból, furulyából, ütős hangszerekből álló mini zenekarba pedig mi is beszállhatunk. A közös mókázás közben mi sem érzékeljük fülsértőnek a kreatív játékok gyerekeknek nyújtott áldásos hatásait. 

 

5. Logikát fejlesztő kreatív játékok

 

Mondanunk sem kell, hogy a logikus gondolkodás az élet minden területén elengedhetetlen készség. Nem csak matekórán látják hasznát a kicsik: analatikus készségeiknek köszönhetően minden akadályt könnyebben vesznek majd. 

A cél érdekében számos készségfejlesztő játék közül válogathatunk. A kirakózással és az építő játékokkal biztosan nem nyúlunk mellé, de léteznek kifejezetten logikai kártyajátékok is. 



+1 képzelőerő, ami nélkül nincs gyerekkor

A fantázia nem csupán a gyerekkort határozza meg alapjaiban. Akinek gyerekkorában sokat meséltek a szülei, vagy babázás, homokvárépítés, legózás közben segítettek a szerepjáték által egy új világ megteremtésében, felnőttként is sokkal kreatívabbak, ezáltal pedig ellenállóbbak és kiegyensúlyozottabbak lesznek

 

Ne sajnáljuk az időt a közösen megélt élményekre: a beszélgetésekre, a lefekvés előtti olvasásra rajzfilm nézése helyett, a saját történetek kitalálására. A kreatív játékok gyerekeknek nyújtott előnyei tagadhatatlanok, de a világgal való fő kapcsolódási pont mindig a szülő marad számukra. 

 

A képek forrása: Canva

Ezek is érdekelhetnek

A plüss játékok fejlesztő hatásai

A plüss játékok fejlesztő hatásai

Generációk nőttek fel puha plüss játékok társaságában. Tudtad, hogy a plüssök a gyermek érzelmi fejlődése szempontjából is hasznosak? Olvasd el tippjeinket!

Tovább olvasokTovább
Miért hazudik a gyerek? – Őszinteség tanítása kicsiknek

Miért hazudik a gyerek? – Őszinteség tanítása kicsiknek

Az őszinteség megerősítése és tanítása rendkívül fontos feladat. De hogyan érhető tetten a füllentés, és mihez kezdjünk, ha hazudik a gyerek? A cikkből kiderül!

Tovább olvasokTovább
Családi program ötletek – Így legyen 2025 a családotok éve!

Családi program ötletek – Így legyen 2025 a családotok éve!

Legyen ez az év a családotok éve! A következő családi program ötletek és vicces szabadtéri játékok segítségével elérhetitek, hogy 2025 csak rólatok szóljon!

Tovább olvasokTovább
A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A nappaliba káosz, párnák mindenütt, az asztalon pokróc, alatta viszont óriási kacagás és móka? Biztosan te is érkeztél már arra haza, hogy valamelyik szobában bunker fogadott. Ez egy szuper elfoglaltság kicsiknek és nagyoknak, ráadásul pozitív hatásai is vannak. Olvass tovább!

Tovább olvasokTovább
A hónap játéka

Iratkozz fel és nyerj!

Feliratkozóink közül minden hónapban ajándékot sorsolunk ki.

Feliratkozás