A figyelem fejlesztése játékos módszerekkel

A figyelem összpontosítása olyan feladat, amelynek elsajátítása nélkülözhetetlen már gyermekkorban is, ám ezt a sok okoskütyüzés és háttérzajként funkcionáló tévézés inkább csak hátráltatja. Felelős szülőként tanácsos tudatosan fejleszteni a lurkók észlelését és koncentrációját, hiszen ezek elsajátítása nemcsak hétköznapi szituációkban, hanem akár egy iskolai felvételinél is előnyére válik gyermekünknek.

A figyelem összpontosítása olyan feladat, amelynek elsajátítása nélkülözhetetlen már gyermekkorban is, ám ezt a sok okoskütyüzés és háttérzajként funkcionáló tévézés inkább csak hátráltatja. Felelős szülőként tanácsos tudatosan fejleszteni a lurkók észlelését és koncentrációját, hiszen ezek elsajátítása nemcsak hétköznapi szituációkban, hanem akár egy iskolai felvételinél is előnyére válik gyermekünknek.

A gyerekeknél, mint a legtöbb készség és képesség fejlesztésekor kulcsfontosságú, hogy a folyamat mentes legyen mindennemű kényszerűségtől. A sikerhez vezető út jókedvvel van kikövezve, ezért fontos, hogy a kicsi élvezze a fejlesztőgyakorlatokat. Általában megkülönböztetünk vizuális és hallási figyelmet, melyeket eltérő feladatokkal lehet edzeni.

A vizuális figyelem és észlelés játékos fejlesztése

  • Az egyik legnépszerűbb játék, ami kiváló eszköz a vizuális figyelem javítására, a memóriakártya. Nem hiányozhat egy gyerekszobából sem, és hogy biztosan ne csak porfogóként szolgáljon, szállj be te is a játékba! A memóriajátékok között könnyen megtalálhatod az abszolút kedvencet, mert a jól ismert mesék ihlették a játékgyártókat, például a Bogyó és Babóca, Verdák, Jégvarázs, Disney hercegnők, Jégkorszak, Magyar népmesék és A kis kedvencek titkos élete. A hagyományos memóriakártyára épülő Telitalálat társasjátékot is érdemes kipróbálni, ebben ugyanis a párok megtalálását célba dobás is követi.
  • A kártyajátékok kiválóan támogatják az észlelés fejlődését, például azzal, hogy azonos színű vagy mintájú lapokat kell tenni egymásra.
  • Hívd segítségül az építőkockákat is! Az építés mellett remek gyakorlat, ha szín vagy forma szerint kell szétválogatni az elemeket. A szabályokat alkossátok meg ti magatok!
  • Ki ne emlékezne rá, milyen kihívás tud lenni egy puzzle, és milyen büszkeséggel tölt el egy bonyolultabb kép összerakása? A kínálat szinte végtelen! Válogathatsz különböző nehézségi szintek és szebbnél szebb képek közül, még az egészen apró lurkóknak is beszerezheted a nekik fejlesztett, mesefigurás termékeket. Egy 1000 darabos puzzle kirakása után nem lenne szíved darabokra szedni a kirakóst? Szerencsére erre is van megoldás: a puzzle ragasztóval tartósíthatod a végeredményt, amit így a falra is felakaszthatsz.
  • A legkisebbek fejlesztése például a formaválogató bébijátékokkal lehetséges. A babáknak készített minőségi játékok biztonságosak, és az optimális ingerek révén fejlesztik a kicsik agyát és képességeit.
  • Nem maradhatnak ki a sorból a társasjátékok sem. Ismered az Építs vagy bumm társasjátékot? Az a nagyszerű benne, hogy egyszerre edzi a megfigyelést, a kézügyességet és a logikát, plusz remekül szórakoztatja kicsiket. A gyors képfelismerést helyezi előtérbe a 4 éven felülieknek való Ugró pirítós társas, aminek a lényege, hogy gyorsan elkapd a kenyérpirítóból kiugró finom pirítósokat a többiek elől anélkül, hogy a romlott halas kenyerekre is lecsapnál. Készen áll a család egy vidám versenyre?
  • Talán nosztalgikus érzés keríthet hatalmába, ha a színcápa játékra gondolsz. Ehhez nem kell semmilyen eszköz, viszont minél többen játszanak, annál élvezetesebb. Már csak ki kell jelölni a játékteret, aminek a középső részén vadászik a fogó. A fogó mond egy színt, és akinek a ruhájában szerepel olyan szín, annak át kell jutnia a túlsó vonal mögé anélkül, hogy a fogó (vagyis a cápa) megfogná. Ha valaki nem szaladt át annak ellenére, hogy viseli a fogó által kért színt, fogóvá válik, és így jár az is, akit a cápának sikerül megragadnia.

A hallási figyelem és észlelés játékos fejlesztése

  • Azt talán már sokszor hallottad, milyen sok előnye van gyermeked számára annak, ha minden nap szakítasz időt a közös meseolvasásra. A jó hír, hogy a listába a hallási figyelem és észlelés is beletartozik, ezért jó szívvel biztatunk arra, hogy kapj le egy szimpatikus mesekönyvet a polcról, és próbálj meg legalább napi 10 percet meseolvasásra fordítani. A hallott – és nem látott – mesénél figyelnie kell a csemetének a történet részleteire, cserébe pedig egy varázslatos világban találhatja magát, ami felülmúlhatatlan élmény minden gyerek életében.
  • A ritmusutánzás is nagy hallási figyelmet igényel, és a memóriát is megtornáztatja. Ehhez a játékhoz használhattok játékdobot, de tapsolhattok vagy a lábatokkal is doboghattok. Egy kis extra kihívással megbolondíthatod a játékot: a Csapasd a ritmust társasban nemcsak a ritmustartásra, hanem a jelek sorrendjére is ügyelni kell.
  • Izgalmas gyakorlat a hangok vagy zenék mielőbbi felismerése, esetleg a szólánc, melyekből játékos versenyt csinálhatsz.
  • A hallási figyelemnek a hang helyi behatárolása is része. Ennek a fejlesztését kifejezetten viccessé teheti Sherlock, a bújócskázó kutyus. A gyerek úgy találhatja meg a bújócskázásban jeleskedő plüss kutyát, hogy követi a hangját. Ha nem találja, csak meg kell nyomnia a csont alakú távirányítót, és Sherlock ismét jelt ad hollétéről. Amint megtalálta a játékos, a kutyus megdicséri, hogy milyen ügyesen a nyomára akadt.
  • A bumm játékhoz elég egy gumilabda és néhány gyerek. A szabály szerint minden játékos lepattintja egyszer maga elé a labdát, majd mondja a számsor következő számát (pl.: 1,2,3,4…), de öt helyett bummot kell mondani. Kisgyerekek esetén csak egyszerű számsort használjatok, inkább mindig térjetek vissza a számsor elejére, és kezdjétek újra.

Egyéb tippek figyelemfejlesztéshez

A figyelem fejlődését sok környezeti tényező befolyásolja. Az egyik legfontosabb tanács, hogy gondoskodj a gyermek napi mozgásáról. Rengeteg energiája van a fiataloknak, ami mozgás híján nyugtalanná teszi őket, és ez a koncentrációban is rendkívül zavaró tud lenni. A mozgással és a lakás szellőztetésével elegendő oxigénhez is jut a szervezete, ami szintén javítja a kognitív képességét. Alapkövetelménynek számít továbbá, hogy a kicsi eleget aludjon, és kipihenten kezdje a napot. Emellett tápláló és egészséges ételekre is szüksége van a fejlődő szervezetének. Próbálj vitaminban, ásványi anyagokban és nyomelemekben gazdag ennivalót készíteni. Az omega-3 zsírsavban bővelkedő étrend bizonyítottan csökkenti a figyelmetlenséget és az esetleges hiperaktivitást. Emellett kerüld a cukros élelmiszereket és üdítőket, amelyek szükségtelenül felpörgetik a gyereket. Sok kisgyermeket tévesen hiperaktívnak gondolnak, pedig csak így reagál a szervezetük a fokozott cukorbevitelre. Az agynak szüksége van elegendő mennyiségű folyadékra is, de az üdítőitalok helyett igyatok otthon tiszta vizet, cukrozatlan teát vagy frissen préselt gyümölcslevet. Egy kis játékossággal motiválhatod a gyerkőcöt a belső hidratálásra. Válassz a Hangszál szívószálak közül, melyeknek az a különlegességük, hogy élethű jármű- és állathangokat utánoznak kortyolás közben. Ha több szívószálat is beszerzel otthonra, az is vicces fejtörő lehet a pici gyereknek, hogy ki kell találniuk, minek a hangját utánozzák a szívószálak.

 

Források: 1, 2, 3

Ezek is érdekelhetnek

Családi program ötletek – Így legyen 2025 a családotok éve!

Családi program ötletek – Így legyen 2025 a családotok éve!

Legyen ez az év a családotok éve! A következő családi program ötletek és vicces szabadtéri játékok segítségével elérhetitek, hogy 2025 csak rólatok szóljon!

Tovább olvasokTovább
Szülői figyelem és a játék jelentősége – Hogy csináljuk jól?

Szülői figyelem és a játék jelentősége – Hogy csináljuk jól?

Milyen a jó szülői figyelem? Mi a közös játék funkciója? Mi a kreatív játékok és az értő figyelem szerepe? Ásd bele magad a témába cikkünk segítségével!

Tovább olvasokTovább
Merj nemet mondani! - Kommunikációs játékok gyerekeknek

Merj nemet mondani! - Kommunikációs játékok gyerekeknek

Miért fontos az asszertivitás? Hogyan tanítsd meg a gyereket nemet mondani? Nemet mondás készségének fejlesztése és kommunikációs játékok gyerekeknek a cikkben!

Tovább olvasokTovább
Önbizalomhiány gyerekeknél – Így segíthetünk a fejlődésben

Önbizalomhiány gyerekeknél – Így segíthetünk a fejlődésben

Mitől alakul ki az önbizalomhiány gyerekeknél, és mit tehetsz ellene? Mit érhetsz el önbizalom növelő sportok segítségével? Válaszok a cikkben.

Tovább olvasokTovább
A hónap játéka

Iratkozz fel és nyerj!

Feliratkozóink közül minden hónapban ajándékot sorsolunk ki.

Feliratkozás