Benned is már többször felmerült a kérdés, hogy mennyi játékra van szüksége gyermekednek ahhoz, hogy a korának megfelelő fejlettségi szintet minél gördülékenyebben elérje? A válasz nem a mennyiségben, hanem a minőségben rejlik! Olvass tovább!
Benned is már többször felmerült a kérdés, hogy mennyi játékra van szüksége gyermekednek ahhoz, hogy a korának megfelelő fejlettségi szintet minél gördülékenyebben elérje? A válasz nem a mennyiségben, hanem a minőségben rejlik! Olvass tovább! Egy nemrégiben nyilvánosságra hozott kutatás arra kereste a választ, hogy hogyan játszanak a gyerekek, ha legalább 16 játék van előttük, és mi történik akkor, ha csak 4. Az eredmény azt mutatta, hogy amikor sok játék volt egyszerre a gyerkőcök közelében, nem merültek el egyikben sem igazán, ezáltal nem használták kreativitásukat, és figyelmüket sem összpontosították. Ezzel szemben, amikor csak kevés készlet vette körül a gyermekeket, sokkal hosszabban és elmélyültebben játszottak, ráadásul egy-egy darabot többféleképpen is felhasználtak, ezáltal a kreativitásra is ösztönözve voltak. Attól függetlenül, hogy mennyi játék gazdagítja a gyerekszobát, összeszedtünk néhány ötletet, amelyekkel segítheted gyermeked játékidejét minél hatékonyabban tölteni:1. Tárold a játékokat dobozokban vagy szekrényben!
Annak érdekében, hogy minőségi időt tudjon tölteni gyermeked egy-egy játékkal, ne legyen előtte több darab, csak az, amivel éppen játszik, így megakadályozhatod, hogy elvesszen figyelme a sok játék között. Az éppen kiválasztott készlet pedig maximálisan be tudja tölteni a funkcióját anélkül, hogy gyermeked máshova koncentrálna. Bojti Andrea gyermekpszichológus szerint ez mindemellett abban is segítség lesz, hogy egy-egy játék az újdonság erejével hasson, ami ellenszer arra, hogy csemetéd idő előtt ráunjon a játékszerekre.2. A mennyiség helyett a minőségre fordíts figyelmet!
Ugyan, ha tudatosan elpakolod gyermeked játékait dobozokba vagy a szekrénybe, az sem jelent gondot, ha sok van belőlük, de ha választás elé kerülsz, akkor inkább azt tartsd szem előtt, hogy a kicsit drágább, ámde hasznos ajándékot válaszd ki gyermekednek. Ezáltal elkerülöd, hogy felhalmozódjanak olyan játékok, amik pár órás elfoglaltságot nyújtanak, de ugyanakkor egy jól megválasztott darabbal nagyon sokat segítesz a készségek fejlesztésében is. Milyen a jó játék? Ahhoz, hogy a lehető legjobb játékkal lepd meg gyermekedet, ismerned kell a fejlettségi szintjét, motivációit, és arra is ügyelned kell, hogy életkorához passzoló darabbal gyarapítsd a készletet. A megfelelő játék gyermeked meglévő képességeit fejleszti, sikerélményeket nyújt, és a még fejlődésben lévő képességeket is megmozgatja anélkül, hogy túlterhelné őt. Bojti Andrea gyermekpszichológus szerint csecsemőkorban érdemes funkciójátékokat választani, amelyek különböző anyagúak és színűek, hiszen az érzékszervek és a mozgás egyre kifinomultabbá válásához és az egészséges értelmi fejlődéshez fontos, hogy már az első perctől kezdve megadjuk a kicsi számára a megfelelő külső ingereket egy-egy játék formájában, amelyek révén kiegyensúlyozott, boldog és korának megfelelő fejlettségi szintű gyermekké cseperedhet. A későbbiekben érdemes a készségfejlesztést a középpontba állítani, ami tanulás útján jön létre, az erre irányuló tevékenység ismétlésével pedig automatizálttá válik, így tudatos felidézés nélkül működik. Éppen ezért nagyon fontos a megfelelő játékok kiválasztása, hiszen a későbbiekben segít gyermekünknek az összefüggések felismerésében. A vizuális észlelést például formaválogatóval vagy építőjátékkal segítheted, melyek ráadásul a szem-kéz koordinációt is javítják. Utóbbi területen a gyurmák és gyöngyvasaló készletek is hibátlanul helytállnak, és gyermeked taktilis észlelését is megdolgoztatják. Amennyiben gyermeked memóriájára gyúrnál rá, úgy az erre kitalált memóriajátékok a nektek való darabok, amennyiben pedig kisebb gyerkőcnek keresel szórakozást, a Halacskázó társas a tökéletes készlet. Logikai társasokkal és tudományos játékokkal gyermeked gondolkodása lesz egyre jobb, ezáltal az összefüggéseket is sokkal könnyebben fogja felismerni. A mozgáskoordináció és egyensúlyérzék fejlesztéséhez különböző sportszerek, közlekedési eszközök ajánlottak. Ne felejtsd el, hogy a mozgás az értelmi fejlődés alapja, azt pótolni semmivel nem lehet!3. Karácsony, születésnap, jeles alkalom? Kérj hasznos ajándékokat gyermekednek!
Jeles alkalom elé néztek, és gyermeked az ünnepeltek között van? Kérd meg illedelmesen a nagyszülőket, rokonokat, vendégeket, hogy olyan játékkal lepjék meg a család apró tagját, ami hosszú távon is hasznos számára, esetleg válasszátok ki együtt. Amennyiben azt szeretnéd, hogy csak néhány játék kerüljön ajándékdobozokba, szabd meg magadnak és a rokonságnak is, hogy maximum hány darabot kapjon a kicsi. Tippek ajándékvásárláshoz:- Figyeld meg, milyen játékokkal játszik szívesen gyermeked otthoni vagy ismeretlen környezetben.
- A közös vásárlás jó móka! Ha van rá lehetőség, menjetek együtt el valamelyik REGIO JÁTÉK áruházba, és ismerjétek meg közelebbről az online kiszemelt darabokat!
- Szánj időt a megfelelő játék megtalálására!
- Válassz bővíthető alapkészletet, amihez a későbbiekben bármikor vehetsz kiegészítőt, így hosszú évekig garantálható a szórakozás!