A nyár a pancsolásról szól, így különösen fontos, hogy a kiválasztott vízi játékok örömet és fejlődést biztosítsanak a gyerekeknek csobbanás közben. Olvasd el, hogyan érdemes választani!
A nyár a pancsolásról szól, így különösen fontos, hogy a kiválasztott vízi játékok örömet és fejlődést biztosítsanak a gyerekeknek csobbanás közben. Olvasd el, hogyan érdemes választani! A vízi játékok is fejlesztenek - mit és hogyan? Itt a nyár, akár otthon a kertben, akár a strandon, de rengeteg időt töltenek a gyerekek a vízben. Ez elsősorban a szórakozásról szól, de a vízi játékok fejlesztő hatását is érdemes ilyenkor kihasználni. Összeszedtük, hogy milyen készségeket fejleszt egy-egy vizes játék, és adunk néhány tippet, hogy még hasznosabb legyen a vízben töltött idő!Fürdős játékok kicsiknek és nagyoknak
Vízi játékok babáknak egy éves korig Első körben vidd vízközelbe a babádat, hogy megszokja a vizet, annak tapintását, és megfigyelhesse, ahogy a felfújhatós játékok úsznak a víz felszínén. 6 hónapos kortól bátran vidd be a vízbe, ültesd bébi úszógumi, és a műanyag kacsa és pancsolókönyv se maradjon le! Vizes játékok gyerekeknek 1 és 3 éves kor között 1 és 3 éves kor között már a szórakozás mellett fektess hangsúlyt a készségek fejlesztésére is. Egy malom vagy formabeillesztős játék tökéletes választás, de a horgászjátékok és labdák is örömteli mókát nyújtanak, miközben egyre ügyesebb lesz csemetéd tőlük. Igazi játszva tanulás! Strandjátékok gyerekeknek 3 éves kor felett 3 éves kor felett már bátran mehetnek az ütögetős játékok, a vízipisztolyozás és a különböző labdajátékok is, amik mind tesznek gyermeked fejlődéséért. Kép forrása: 123RF Fontos óvintézkedések:- Csak olyan játékot válassz gyermekednek, ami nem veszélyes számára!
- Mindig figyeld a gyerekeket játék közben, ha a vízben, vagy víz közelében játszanak.
- 3 éves kor alatt vegyél részt te is a játékban gyermeked közvetlen közelében.
- Az öntözgetős, összekötözős, formabeillesztős játékok segítik a szem és látás fejlődését.
- A fény máshogy tükröződik a vízben, a víz alatt úszószemüveggel másképp néz ki a világ, és ha ezt megismeri jobban gyermeked, a koordinációja is megerősödik.
- A sok kis tárggyal való játék, a víz pancsolása fejleszti a kézügyességet és finommotorikát, ami később az iskolában is, írás tanulásnál fontos lesz.
- A vízi játékok fejlesztik a koncentrációt is, a nagy zajban, folyamatosan felcsapódó vízben, melegben történő játék komoly kihívás elé állítja a játékosokat. Játék és tanulás egyben!
- A medencében töltött idő fejleszti az állóképességet.
- A pancsolás során a babáknak ülés közben erősödik a törzsük, karjuk, felsőtestük, ezáltal segíti a helyes testtartás kialakulását.
- A sok szökkenés, ugrándozás erősíti a lábakat és rugózó izmokat.
- Az úszómozdulatok az összes izmot átmozgatják és később (vagy akár egész korán) ha úszni tanulnak is könnyebb lesz, ha sokat játszottak a vízben.
- Az egyensúlyérzék is fejlődik, ha pl. kisebb matracon kell ülni, feküdni, azzal haladni a vízben.
- A víz alatt úszás levegő visszatartással erősíti a szívet, tüdőt, az általános állóképességet.
- A labdás játékok a célba dobást, koncentrációt is fejlesztik.
- Ritkán fordul elő, hogy a gyerekek egyedül játszanak a vízben, így fejlődik a szociális készségük.
- Ha csak a család fürdőzik, beszéljetek az adott napról, mondjál gyermekednek meséket, történeteket, amivel fejleszted a képzelőerejét is.
- Ha másokkal játszik csemetéd fürdős feladatokat, akkor korunk egyik legfontosabb készségét, a csapatmunkát is megtanulja! Ehhez egy klassz vízi ügyességi játék nagyon jó választás!
- Ha a cél valamilyen játék építése, horgászás vagy búvárjáték, a problémamegoldó készsége is fejlődik.
- A vízben töltött időben gyermeked koncentráló képessége is fejlődik, ha egy adott játékkal játszik.
- Az építős játékok a vízben a kreativitást is jobbá teszik.
- Mindig a víz az úr, ahhoz kell idomulni, így az alkalmazkodó képessége is nő a vizes feladatok közben.