A készségek fejlesztése mindig tanulás során jön létre, az erre irányuló tevékenység ismétlésével pedig automatizálttá válik, így tudatos felidézés nélkül működik. Éppen ezért a megfontolt gyakorlás nagyon fontos, hiszen a későbbiekben nagy segítség lesz gyermekünknek az összefüggések felismerésében. A készségek fejlesztésére számos módszer és játék létezik, ám először érdemes tisztázni az alapvető fogalmakat, amelyek birtokában tudatosan választhatunk elfoglaltságot, játékszert gyermekeinknek.
A készségek fejlesztése mindig tanulás során jön létre, az erre irányuló tevékenység ismétlésével pedig automatizálttá válik, így tudatos felidézés nélkül működik. Éppen ezért a megfontolt gyakorlás nagyon fontos, hiszen a későbbiekben nagy segítség lesz gyermekünknek az összefüggések felismerésében. A készségek fejlesztésére számos módszer és játék létezik, ám először érdemes tisztázni az alapvető fogalmakat, amelyek birtokában tudatosan választhatunk elfoglaltságot, játékszert gyermekeinknek.Kognitív készségek
Ezek a készségek az érzékszervekből érkező információk feldolgozására épülnek. Ilyen a látás, a hallás, a tapintás, amelyek az észlelést, a figyelmet, a gondolkodást és az emlékezetet hivatottak fejleszteni.I. Észlelés
A vizuális észlelés feladata az, hogy a formák, méretek, színek állandóságát felismerjük, majd ezeket el tudjuk különíteni egymástól vagy egységként tudják felfogni őket. Ezt a készséget formaválogató, csoportosító játékokkal remekül lehet fejleszteni. Ugyanakkor az építőjátékokkal sem lőhetünk mellé, amelyek számos jó tulajdonságuk mellett a szem-kéz koordinációt is javítják, amely a szem és a mozgás tudatos összekapcsolását jelenti. Ez lesz az alapja számos tevékenységnek, úgymint az olvasás és az írás is.Az auditív észlelés segít felismerni a hangok egymásutániságát, és megtanítja, hogy ezeknek csak egy adott sorrendben van jelentése. A zenélő játékok csodákat tesznek gyermekünk ezen készségével.
A taktilis észlelés alapja a tapintás. Ennek megismerése során azt tanuljuk meg, hogyan tudjuk a tárgyakat azonosítani, alakjukat és méretüket megállapítani. E készség elsajátítása fontos a későbbi társas kapcsolatok kialakításában is. Ezt fejleszteni például gyurmázással és gyöngyvasalással tudjuk.