
Mit jelent a szabad játék fogalma, és miért olyan fontos a gyerekek számára? Mi az a játszóképesség? Fejlesztő játékok, kreatív játékok és különböző ötletek a cikkben!
Manapság a gyerekeknek még az iskolai szünetekben is számos elfoglaltságuk és teendőjük van, hiszen többek között szakkörökre, edzésekre, táborokba járnak. De emlékszel még, milyen jó is volt, amikor gyerekként egész nap a szabadban hancúroztál? Éppen ezért fontos, hogy gyermekednek is legyen ideje a kreatív játékokra is, hiszen ez segítség a gyermek egészséges lelki fejlődése szempontjából is a móka mellett. Cikkünkben kiderül, miért!Mit jelent a szabad játék fogalma?
A gyerekszoba sarkában játszó gyermekre mindig csodálkozva tekintünk, hogy milyen jól elvan egymaga is. Ráadásul tudtad, hogy ez a fajta játszóképesség a fejlődését is szolgálja? A strukturálatlan játék a felnőttek beleszólása nélkül, spontán és szabadon történik, egyedül vagy kortársakkal. Kreatív játékok: ezért fontos a gyermek fejlődése szempontjából A mai digitalizált világunkban az offline történő, szabadon végzett játékok mindennél fontosabbak, ráadásul a gyermek pszichológiai fejlődése szempontjából elengedhetetlenek. A szabad játék fejleszti a:- társas készségeket,
- az önállóság kialakulását,
- a fantáziát
- és a figyelmet.
Játszóképesség kialakítása – Így ösztönözheted a szabad játékra!
A szabad játék egy felszabadult cselekvés, ami örömszerzésre szolgál, és minden esetben spontán. Van néhány aranyszabály, amit szülőként érdemes betartanod. Ne vedd ki gyermeked kezéből! Amikor próbálgat valamit gyerkőcöd, ne magyarázd el neki, hogy hogyan kell vele játszani, vagy mit kell vele csinálni. Engedd, hogy magától úgy használja fel, ahogy szeretné. Bízz benne! Gyermeked meg tudja tanulni magától is, hogyan kell egy-egy játékot használni. Engedd, hogy tapasztalatokat szerezzen. Ne adj mást a kezébe! Biztosan vannak hasznosabb fejlesztő játékok, izgalmasabb kreatív játékok, de ne törődj vele, hagyd, hogy azzal játsszon, amit kiválasztott. Tipp: Ne feledd, minél előbb, annál jobb! Egy 2-3 éves gyermek érzelmi fejlődése számos módon kihat csemetéd későbbi életére, így a fentieket érdemes már babakorban is elkezdeni.